Covid-19 pandemisinin diyabetik hastalarda influenza ve pnömokoka karşı aşılanma farkındalığına etkisi
Effect of Vovid-19 pandemic on awareness of vacination againist influenza and pneumococcus in diabetic patients
- Tez No: 795989
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada diyabet tanılı hastalarda Covid-19 pandemi öncesi ve sonrası influenza ve pnömokok enfeksiyonuna karşı aşılanma oranları ve aşılanma gerekliliği hakkında bilgilerini tespit etmeyi amaçladık. İkincil amaç olarak; Covid 19 pandemisi sürecinde influenza ve pnömokok aşılarına bakış açılarının değişip değişmediğini ve aşılarını tamamlamış hastalarda aşılamada etkili olan faktörleri belirlemeyi planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 10.10.2022 ile 10.04.2023 tarihleri arasında T.C. S.B. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi, Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Polikliniklerine başvuran ve İç Hastalıkları servislerinde yatan 18 yaş üstü 515 tip 1 ve tip 2 diyabetik hasta çalışmaya alındı. Çalışma kesitsel olarak yürütüldü. Çalışmaya katılmayı kabul edenlerden bilgilendirilmiş onam alınarak 23 soruluk aşı farkındalığını sorgulayan anket formunu doktor eşliğinde doldurmaları istendi. Katılımcıların sosyo-demografik verileri (yaş, medeni ve eğitim durumu), eşlik eden hastalıkları kaydedilerek Covid-19 enfeksiyonu ve bu hastalığın aşı ile önlenebilirliği konusundaki bilgileri anket ile sorgulandı. Katılımcıların Covid-19 pandemisi öncesi (2019) ve Covid 19 pandemisi sürecinde (2020/2021) influenza ve pnömokoka karşı aşılama durumları sorgulandı. Her iki dönemde (Covid-19 pandemisi öncesi ve sürecinde) influenza ve pnömokoka karşı aşılanma konusunda bilgilerinin olup olmadığının ve bilgi olması durumunda bilgi kaynağının ne olduğunun (sağlık çalışanı, yakın çevre, basın, diğer) öğrenilmesine çalışıldı. Ayrıca, aşılanmayı tamamlayan katılımcılarda aşılanmada etkili olan faktörler ve aşılanmayan katılımcıların ise aşılanmama sebepleri öğrenilmeye çalışıldı. En son olarak Covid-19 pandemisinin hastalarda influenza ve pnömokoka karşı aşılanma farkındalığını nasıl etkilediği değerlendirildi. BULGULAR: Çalışamaya katılan 515 diyabetik hastanın yaş ortalaması 59,3±11,9 yıl ve diyabet süresi ortalaması 11,8±6,3 yıl idi. Katılımcıların 198'i (%38) erkek ve 36'sı (%7) tip 1 diyabet hastasıydı. Covid 19 enfeksiyonuna karşı aşılanan hasta sayısı 449 (%87) idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: In our study, we aimed to investigate the information about the vaccination rates and the necessity of vaccination against influenza and pneumococcal infection before and after the Covid-19 pandemic among those with diabetes mellitus (DM). As a secondary purpose; we planned to determine whether their views on influenza and pneumococcal vaccines have changed during the Covid 19 pandemic and to determine the factors that are effective in vaccination in patients who have completed the vaccination. MATERIAL AND METHODS: Between 10.10.2022-10.04.2023, we included 515 diabetic patients over the age of 18 who applied to the Istanbul Provincial Health Directorate, Prof. Dr. C.Taşçıoğlu City Hospital, Endocrinology and Internal Diseases Polyclinics and were hospitalized in the Internal Diseases wards. The study was conducted as cross-sectional. Those who agreed to participate in the study, completed a 23-question questionnaire on their awareness of vaccination, which was administered by a doctor with informed consent obtained. The questionnaire included questions about the participants' socio-demographic data, such as age, marital and educational status, as well as any accompanying diseases. Additionally, the participants' knowledge of Covid-19 infection and vaccine preventability was assessed. Vaccination status of the participants against influenza and pneumococcus before the Covid-19 pandemic (2019) and during the Covid 19 pandemic (2020/2021) was questioned. In both periods (before and during the Covid-19 pandemic), it was tried to find out whether the participants had information about vaccination against influenza and, if there was information, what the source of information (health care worker, close environment, press, other) learned. Additionally, it was aimed to identify the factors that influenced participants who completed vaccination against Influenza and Pneumococcus, as well as the reasons why participants who were not vaccinated chose not to vaccinate. Finally. it was evaluated the impact of the Covid-19 pandemic on patients' awareness of vaccination against Influenza and Pneumococcus. RESULTS: The study included 515 diabetic patients with a mean age of 59.3±11.9 years and a mean diabetes duration of 11.8±6.3 years. Of the participants, 198 (38%) were male, and 36 (7%) had type 1 diabetes. The number of patients vaccinated against COVID-19 was 449 (87%).