Meme kanseri hastalarinda aksiller lenf nodu metastazlarındaki neoadjuvan kemoterapi yanitini öngörmede fdg pet/bt'nin rolü ve aksiller histopatolojik bulgularla korelasyonu
The role of fdg pet/ct in predicting neoadjuvant chemotherapy response in axillary lymph node metastases in breast cancer patients and its correlation with axillary histopathological findings
- Tez No: 795988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZÜLKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Meme kanseri hastalarında aksiller lenf nodu metastazlarında neoadjuvan kemoterapiye (NAKT) yanıtı tedavi öncesinde ve sonrasında çekilen FDG PET/BT'deki metabolik ve volümetrik parametreler ile öngörmenin mümkün olup olmadığının ve kemoterapi sonrası PET/BT'nin aksiller lenf nodu histopatolojik bulgularıyla korelasyonunun araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Evreleme aşamasında aksiller lenf nodu tespit edilmiş, sonrasında NAKT tedavisi uygulanmış, hem evreleme hem de NAKT sonrası dönemde F-18 FDG PET/BT çekilmiş ve meme ile aksilla için operasyon veya histopatolojik inceleme yapılmış 43 meme kanseri hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların FDG PET/BT verileri, histopatolojik bulguları, klinik risk faktörleri, aldığı tedaviler kaydedildi ve PET/BT verileri ile NAKT yanıtı arasındaki ilişkiler incelendi. Sürekli değişkenler için uygun eşik değerler ROC eğrileri çizilerek belirlendi. PET/BT'de aksiller rezidü metastaz durumu ile histopatolojik veriler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla ki-kare testleri yapıldı. BULGULAR: NAKT sonrasında aksillası patolojik olarak negatif ve pozitif gelen hasta grupları arasında NAKT Sonrası SUVmax(Primer), NAKT Sonrası SUVmax(Aksilla), ΔSUVmax%(Primer), ΔSUVmax%(Aksilla), evreleme PET/BT'de en büyük lenf nodu çapı ve NAKT sonrası aynı lenf nodunun çapı değişkenlerinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edildi. NAKT Sonrası aksillada yapılan vizüel değerlendirmede aksillada metastatik lenf nodunun pozitif olmasının patoloji sonucu pozitifliği açısından sensitivitesi %81,8 olarak hesaplanırken spesifitesi %66,7 olarak hesaplandı. Ayrıca NAKT sonrası aksiller lenf nodu değerlendirmesinde PET/BT vizüel değerlendirmesinin pozitif prediktif değeri(PPD) %72 iken negatif prediktif değeri(NPD) ise %77,7 olarak belirlendi. SONUÇ: Aksiller metastazların NAKT yanıtını değerlendirmede evreleme ve tedavi sonrası FDG PET/BT'den elde edilen metabolik parametreler tedavi yanıtını ön görmede katkı sağlayabilir ve FDG PET/BT tam yanıtın gerçekleşip gerçekleşmediği, dolayısıyla SLNB ve aksiller diseksiyon ihtiyacı hakkında oldukça iyi bir fikir vermekle birlikte FDG PET/BT'nin yeterli duyarlılık ve özgüllüğe erişememesi nedeniyle SLNB yerine kullanılması mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to investigate whether it is possible to predict the response to neoadjuvant chemotherapy (NACT) in axillary lymph node metastases in breast cancer patients with the metabolic and volumetric parameters of FDG PET/CT performed before and after NACT, and to investigate the correlation with the axillary lymph node histopathological findings of PET/CT after chemotherapy. MATERIALS AND METHODS: Forty-three breast cancer patients who had axillary lymph node metastases detected at staging and later received NACT treatment, had F-18 FDG PET/CT performed both in the staging and post-NACT period, and underwent surgery or histopathological examination for the breast and axilla were included in the study. Patients' FDG PET/CT data, histopathological findings, clinical risk factors, and treatments were recorded, and the relationships between PET/CT data and NACT response were examined. Appropriate threshold values for continuous variables were determined by plotting ROC curves. Chi-square tests were performed to evaluate the relationship between axillary residual metastasis status and histopathological data in PET/CT. RESULTS: Among the patient groups with histopathologically negative and positive axilla after neoadjuvant chemotherapy, Post-NACT SUVmax (Primary), Post-NACT SUVmax (Axilla), ΔSUVmax%(Primer), ΔSUVmax%(Axilla), and the largest lymph node diameter at the time of staging and after NACT PET/CT were the variables with statistically difference. In the visual evaluation performed in the axilla after NACT, the sensitivity of a positive metastatic lymph node in the axilla in terms of pathology result positivity was calculated as 81.8%, while the specificity was calculated as 66.7%. In addition, positive predictive value of PET/CT visual evaluation in axillary lymph nodes after NACT was 72%, while negative predictive value was 77.7%. CONCLUSION: Staging and post-treatment FDG PET/CT metabolic parameters can contribute to predict the treatment response in evaluating the NACT response of axillary metastases. Although FDG PET/CT gives a very good idea of whether a complete response is achieved and therefore whether there is a need for SLNB and axillary dissection, it does not seem possible to use FDG PET/CT instead of SLNB.