Zirkon yüzeyler ile seramik braketler arasındaki kopma dirençlerine farklı yüzey pürüzlendirme yöntemlerinin etkisi
Comparison of shear bond strength of ceramic brackets to zirconia surfaces using different surface treatment methods
- Tez No: 795990
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Seramik ortodontik braketler ve zirkon bloklar arasındaki makaslama bağ dayanımı (SBS) üzerine dört farklı yüzey pürüzlendirme işleminin etkinliğini değerlendirmek. 3 Gereç ve Yöntemler: Seksen adet 3Y-TZP monolitik zirkon blok (10 x 10 x 4 mm, Katana HT, Kuraray, Noritake, Japan) bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim ile tasarlandı, sinterlendi ve akrilik rezine gömüldü. Bloklara; 400, 600, 800, 1000 grid silikon karbid kağıt ile polishing işlemi yapıldı. Örnekler, uygulanan yüzey pürüzlendirme yöntemine göre 5 gruba (n=16) ayrıldı; Grup Al2O3: 50μm Al2O3 partikülleri (50μm Al2O3, Hager&Werken, Germany) ile kumlama, Grup CoJet: 30μm silika kaplı Al2O3 partikülleri (CoJet Sand, 3M ESPE, Germany) ile kumlama, Grup Sof-lex: kalın grenli Sof-Lex diskler (Sof‐Lex 2382C,3M ESPE) ile pürüzlendirme, Grup Er:YAG: ErYAG lazer (Light Walker ,Fotona Ljubljana, Slovenia ) ile yüzey pürüzlendirme , Grup Kontrol: herhangi bir yüzey işlemi uygulanmayan grup. Tüm numune yüzeylerine, zirkon primeri (Clearfil Ceramic Primer Plus, Kuraray, Japan) ve ortodontik primer (Transbond XT Adeziv Primer, 3M Unitek, USA) uygulandı. Maksillar sağ santral polikristalin seramik braketler (Gemini Clear Seramik Braketler, 3M Unitek) Transbond XT adeziv kompozit (3M, Unitek) ile yapıştırıldı. Tüm örneklere 1000 kez termal siklus işlemi uygulandı. Yapıştırılan örneklere, SBS testi (0,5 mm/dk) uygulandı. Tüm yüzeylerden stereomikroskop (x20) görüntüleri alınarak Artık Yapıştırıcı Indeks (ARI) skorlaması yapıldı. Veriler istatistiksel olarak Kruskal Wallis testi ve Bonferroni düzeltmeli Dunn testi kullanılarak analiz edildi (p = 0.05). ARI skoru Pearson ki-kare testi ile hesaplandı (p = 0.05). Yüzey pürüzlendirme işlemlerinden ve SBS testinden sonra SEM görüntülemeleri alındı. Bulgular: Ortalama SBS değerleri (MPa) gruplar arasında anlamlı bir fark gösterdi (p < 0.05). SBS değerleri, Er:YAG grubunda, Sof-lex grubu ve Kontrol gruplarına göre anlamlı olarak yüksek bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of four different surface treatments on the shear bond strength (SBS) between ceramic orthodontic brackets and zirconia blocks. 3 Material and Methods: Eighty 3Y-TZP monolitic zirconia blocks (10 x 10 x 4 mm, Katana HT, Kuraray, Noritake, Japan) were computer‐aided design/computer‐aided manufacturing milled, sintered and embedded in acrylic resin. The blocks were polished with 400, 600, 800, 1000 grid silicone carbid paper. The specimens were divided into five groups(n=16) according to the surface treatment applied: Group Al2O3: sandblasted with 50-μm Al2O3 particles (50μm Al2O3, Hager&Werken, Germany), Group CoJet: tribochemical coating with 30-μm silica coated Al2O3 particles (CoJet Sand, 3M ESPE, Germany), Group Sof-lex: Course Sof‐Lex disc roughening (Sof‐Lex 2382C,3M ESPE), Group Er:Y AG: Er-Y AG laser roughening(Light Walker ,Fotona Ljubljana, Slovenia ) and Group Control : non- conditioned. A ceramic primer (Clearfil Ceramic Primer Plus, Kuraray) and an orthodontic primer (Transbond-XT Adhesive Primer,3M, Unitek, USA) were applied to all specimen surfaces. Maxillary right central polycrystalline ceramic brackets (Gemini Clear ceramic brackets, 3M Unitek) were bonded with Transbond XT adhesive paste (3M, Unitek). All specimens underwent 1000 thermocycling. The bonded specimens were subjected to SBS testing (0.5 mm/min). An adhesive remnant index (ARI) was performed by taking stereomicroscope(x20) images from all surfaces. Data were analyzed statistically using Kruskal Wallis test and the Bonferroni correction with Dunn test (p = 0.05). An adhesive remnant index (ARI) score was calculated Pearson's chi-square test (p = 0.05). SEM images taken after surface roughening treatments and SBS test. Results: Mean SBS values (MPa) showed a significant difference between groups (p < 0.05). While SBS values were significantly higher in Er:YAG group than Soflex group and Control groups (p0.05).