Behavior of piles under combined lateral and axial loads
  1. Tez No: 7960
  2. Yazar: ERDOĞAN TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
V ÖZET Yatay yüklü kazıklarla, endüstriyel deniz ve savunma yapılarında sıkça karşılaşılır. Uygun çözümlere ulaşmak için yatayda ve düşeyde yüklü kazıklar lineer olmayan kuvvet -deformasyon zemin karekteristiği kabul edilmiştir. Çeşitli zemin şartları altında kazığın yapacağı yatay deformasyon nümerik olarak sunulmuştur. Kazığın statik ve tekrarlı yükler altında oluşturacağı zemin reaksiyonu deformasyon (P-Y) eğrilerinin çizimi anlatılmıştır. Yatay yükler altında oluşan momentleri, kesme kuvvetlerini, zemin reaksiyonlarını belirleyen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Zemin modulu sabitleri yapı -kazık -zemin sistemi arasında makul uyumluluk olana kadar ard arda uygulanmıştır. Yatayda yüklü kazığa etki eden düşey kuvvetin etkisi de değerlendirilmiştir. Ayrıca kazık etrafındaki zemin davranışını belirlemek için maksimum zemin reaksiyonunun olduğu yerde P-Q eğrileri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The laterally loaded piles are encountered frequently particular design of offshore-pile supported industrial and defense installations. To reach rational solutions for problems of piles under combined axial and lateral loads, non-linear force-deformation characteristics of soil is considered. The numerical solution of lateral deflection of piles under various soil conditions are presented. The prediction of the family of soil reaction -pile deflection (p-y) curves, both under static and cyclic loadings i3 suggested. A general computer program that would determine the moments, shears and soil reactions of horizontally loaded piles is developed. Soil modulus constants are adjusted for each successive trial until satisfactory compatibility is obtained in the 3tructure-pile 30İİ system. The effect of axial load on laterally loaded piles is evaluated. In addition, P-Q curves are established where the maximum soil reaction occurs so as to determine soil behaviour around the pile.