Weight optimization of non-uniform steel built-up continuous i-beams under the effect of uniform dead and live loads
- Tez No: 7959
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada çelik, yapma profil, değişken 1- kesitli sürekli kirişlerin, düzgün yayılı ölü ve hareketli yükler altında, iterasyon metodu kullanılarak, kesit kapasitesi kullanımı acısından en verimli boyutlandırılması yapılmış ve ağırlık ( kullanılan malzeme miktarı ) bazında tasarımın optimizasyonu sağlanmıştır. Bu amaçla Pascal bilgisayar programlama dilinde bir yazılım geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Yapı ; kesitlerin önce elastik, daha sonra ise plastik kapasitelerini zorlayacak ve her iki durumda da değişken ve değişken olmayan kesite sahip çözümler bulacak şekilde dört kez irdelenmiş ve yapılan boyutlandırmalar sonucu ortaya çıkacak olan kazançların gösterimi ve birbirleri ile karşılaştırılabilmesi amacı ile bir takım kriterler tespit edilerek, farklı açıklıklar ve farklı yükleme durumları için yapılan hesaplardan çıkan sonuçlara bu kriterler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, non-uniform steel built-up continuous I-beams under the effect of uniform dead and live loads, are optimized in the weight ( amount of material ) basis using an iterative approach. For this purpose a software in Pascal programming language has been developed and used. The system is designed separately for first elastic and then plastified section capacities and for both cases using uniform and non-uniform sections through the length of the continuous beam. In order to represent the benefits due to the optimization and compare them with each other six different criteria are established and these criteria are applied to the results of the computations made for different span lengths and loading conditions.