Jenerik tasarımında dijital illüstrasyon kullanımı
Using a digital illustration in credits design
  1. Tez No: 796025
  2. Yazar: AYBÜKE AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Jenerik tasarımı, sinemanın başlangıcından itibaren izleyiciyi etkilemeyi başarmış, günümüzde ise ayrı bir sektör olarak ilerleyişine devam etmiştir. İlk oluşturuluşu başlık kartları şeklinde olan jenerik tasarımı, ilerleyen dönemlerde teknolojik gelişmelerin meydana gelmesiyle beraber dijital olarak şekillenmeye başlamıştır. Bu gelişme döneminde birçok tasarımcının yetişmesi, okulların ilgili bölümlerinde jenerik tasarımının ders olarak okutulması ve prodüksiyon şirketleri tarafından gerekli değeri görmesi üzerine jenerik tasarımı kavramı hayatımıza dahil olmuştur. Yine aynı şekilde oluşumuna mağara duvarlarında belki de ilk tasarımcılar tarafından oluşturularak hayata geçen illüstrasyon da dijital süreçlerle harmanlanarak günümüzdeki konumuna ulaşmıştır. El ile oluşturulan versiyonlarından, dijital illüstrasyon kavramına geçiş yaparak teknolojik gelişmelerden faydalanmıştır. Jenerik tasarımı ilerleyişinde dijital illüstrasyon tekniklerinden faydalanmış ve jenerik tasarımında yeni bir dönemin başlangıcına tanık olmamızı sağlamıştır. 2D ve 3D unsurlarla süslenen jenerik tasarımı izleyici için oldukça etkili olmuş, seyir zevkini yükseltmiştir. Bu tezde jenerik tasarımının gelişimi ve günümüzdeki haline gelene kadar ki geçirdiği değişimler ile dijital illüstrasyon kavramı açıklanacak, jenerik tasarımı ve dijital illüstrasyonda karşımıza çıkan önemli isimler ve eserleri hakkında bilgi verilecek, uzmanlara sorulan sorular ışığında jenerik tasarımı ve dijital illüstrasyon hakkında bilgi sahibi olunmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the birth of cinema, the credits design has impressed the public, and it has continued to advance today as a separate industry. With the advent of technological advancements in the time that followed, the credits design—which was initially constructed in the form of title cards—started to take shape digitally. As more designers have developed, credits design is now taught as a course in the relevant areas of schools, and production businesses have realized the crucial necessity of the concept, the idea of credits design has been a part of our lives throughout this period of development. Similarly, the illustration, which was created on the cave walls, perhaps by the first designers, has reached its current position by blending with digital processes. By moving from manually drawn versions to the idea of digital illustration, it has benefited from technological developments. Digital illustration tools have helped credits design advance, and this has allowed us to see the start of a new age in credits design. The credits design, adorned with 2D and 3D elements, was very effective for the audience and increased their viewing pleasure. The concept of digital illustration will be explained in this thesis along with the evolution of credits design and the changes it has undergone up to this point, as well as information about prominent figures and their contributions to digital illustration. Finally, information about credits design and digital illustration will be attempted in light of the questions posed to the experts.