1950 ve sonrası Amerikan sinemasında film jenerik tasarımının gelişimi ve teknolojinin bu alana etkileri
The development of film generic design in American cinema from 1950 onwards and the effects of technology on this field
- Tez No: 190621
- Danışmanlar: PROF. SEMA ILGAZ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz film jenerikleri sinema, grafik tasarım ve dijital medyanın bileşiminintemsilcisi gibidir. Özelikle Hollywood filmlerinde jenerik tasarımı; ses, tipografi veimajın bileşimiyle filmin ana temasını izleyiciye hissettiren özet sunumlardır. Grafiktasarımsal öğelerin, (tipografi, fotoğraf, film vs) dijital ortamın getirdiği farklı uygulamaimkanlarıyla, filmin konusu, türü ve akışına yön verebilmektedir.21. yüzyılın teknolojik gelişimi film jeneriklerinde tipografi ve görüntü üzerine getirilentasarımsal bileşim imkânlarıyla, hızla endüstri haline gelmesine sebep olmuştur.Bu gelişimi incelemek için öncellikle jenerik tasarım tarihine 1950'lerden itibarenbakmak ve teknolojinin tasarımsal öğeleri kullanmak ve geliştirmekteki etkileriniaraştırmak amaçlanmıştır. Öncü film jenerik tasarımları ve tasarımcılarından dönemleregöre örnekler vererek günümüz jenerik tasarımının ulaştığı noktayı gözler önüne sermekhedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Contemporary film generics appear to represent the combination of cinematic graphicdesign and innovative digital media. The graphic design of today?s film generics,especially Hollywood film generics, are presentations of summaries that first allow theaudience to feel the idea of the film through the combination of sound, typography andimage. The graphic design elements, which include a different but sensitive way ofpresenting movement and the subject, bring all aspects of the film together in a digitalenvironment.The design possibilities of the 21st century technological developments that unitetypography, and image in film generics, have been the reason that this unusual, limited fieldhas become a huge, fast developing industry.To examine the reasons behind this development, I first want to research film genericdesign from the 1950?s onwards, then take a look at the use of technological designelements and finally discover the developing effects. In providing examples of vanguardgeneric designs by top designers, according to periods, my goal is to bring to light howcontemporary film generic design has reached the important place it holds today.