İnsülin direnci olan fazla kilolu ve obez yetişkin bireylerde akdeniz diyetine uyumun antropometrik ölçümler ve biyokimyasal göstergeler üzerine etkisi
The effect of mediterranean diet compliance on anthropometric measurements and biochemical indicators in overweight and obesity adult individuals with insülin resistance
- Tez No: 796037
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İNSÜLİN DİRENCİ OLAN FAZLA KİLOLU VE OBEZ YETİŞKİN BİREYLERDE AKDENİZ DİYETİNE UYUMUN ANTROPOMETRİK ÖLÇÜMLER VE BİYOKİMYASAL GÖSTERGELER ÜZERİNE ETKİSİ Nilhan ESİM ÇANKAYA Yüksek Lisans Tezi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN Ankara, 2023 Son yıllarda; insülin direnci ve buna bağlı Tip II Diyabet'in önlenmesinde, yönetiminde birçok diyet modelinin etkisi tartışılmaktadır. İçerdiği fonksiyonel bileşenler sebebiyle sağlığa faydaları ile bilinen Akdeniz diyeti, literatürde ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, insülin direnci olan fazla kilolu ve obez bireylerin Akdeniz diyetine uyumlarının antropometrik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisini saptamak amacıyla özel beslenme ve diyet danışmanlık merkezine başvuran 19-64 yaş arası 86 gönüllü birey (39 erkek, 47 kadın) ile yürütülmüştür. Araştırma öncesinde çalışmaya katılan bireylere; genel özellikler, sağlık bilgileri, antropometrik ölçümler, biyokimyasal göstergeler, beslenme alışkanlıkları, Besin Tüketim Kaydı, Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylere, ilk yüz yüze görüşmede kişiye özel hazırlanan kalori kısıtlamalı Akdeniz diyeti anlatılmıştır ve bu diyetin 3 ay boyunca uygulanması gerektiği belirtilmiştir.3 aylık uygulama boyunca her hafta online görüşmeler yapılarak süreç kontrol edilmiştir. Çalışmanın başında uygulanan anket formları ve ölçekler, çalışmanın sonunda tekrarlanmıştır. Çalışma tamamlandığında bireylerin Akdeniz diyetine uyumlarının ve fiziksel aktivitelerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF MEDITERRANEAN DIET COMPLIANCE ON ANTHROPOMETRIC MEASUREMENTS AND BIOCHEMICAL INDICATORS IN OVERWEIGHT AND OBESITY ADULT INDIVIDUALS WITH INSULIN RESISTANCE Nilhan ESİM ÇANKAYA Master's Thesis Health Sciences Institute Department of Nutrition and Dietetics Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN Ankara, 2023 In recent years; The effect of many dietary models in the prevention and management of insulin resistance and related Type II Diabetes is discussed. The Mediterranean diet, which is known for its health benefits due to its functional components, comes to the fore in the literature. This study was conducted with 86 volunteer participants (39 men, 47 women) aged 19-64 who applied to a special nutrition and diet counseling center to determine the effect of adherence to the Mediterranean diet on the anthropometric and biochemical parameters of overweight and obese individuals with insulin resistance. To the individuals who participated in the study before the research; general characteristics, health information, anthropometric measurements, biochemical indicators, nutritional habits, Food Consumption Records, Mediterranean Diet Adaptation Scale, and International Physical Activity Questionnaire-Short Form were applied by face-to-face interview technique. In the first face-to-face meeting, the individuals participating in the study were told about the calorie-restricted Mediterranean diet, which was prepared for the person, and it was stated that this diet should be applied for 3 months. The process was controlled by making online interviews with the individuals participating in the study every week during the 3- month application. Questionnaires and scales applied at the beginning of the study were repeated at the end of the study. At the end of the study, it was observed that the adaptation of the individuals to the Mediterranean diet and their physical activity increased.