Mahalli idareler üzerinde idari vesayet denetiminin olumlu ve olumsuz sonuçları
Positive and negative consequences of administrative tutelage control over local administrations
- Tez No: 796043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KIVILCIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'nin anayasal ve yasal çerçevesi sınırları içinde vesayet denetimi; mahalli hizmetleri idarenin bütünlüğüne uygun olarak yürütmek, halka daha iyi hizmet vermek amacı ile merkezi yönetimin mahalli yönetimler üzerinden gerçekleşmiş olduğu yönetsel denetim biçimi olarak tanımlanmaktadır. Bu denetim biçimi ile birlikte mahalli yönetimler üzerinde gerekli olan ve yararlı şekilde uygulanan mahalli hizmetler daha net şekilde gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de vesayet denetimi genel olarak mahalli yönetimlerin özerkliği sınırlanacak şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda merkezi yönetimin yerel yönetimler üzerinde uygulanmasıyla vesayet yetkisinin de bir çok yasal dayanağı oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, mahalli idareler üzerinde idari vesayet denetiminin olumlu ve olumsuz sonuçlarını irdelemektir. İncelemeler ışığında, yerel yönetimlere tanınan özerkliğin idari bütünlüğü bozacağı kaygısının hala var olduğu, her ne kadar yasal gelişmelerle demokratik adımlar atılmış ise de üniter yapıyı da korumak maksadıyla merkezi yönetimin yerel yönetim üzerinde ağırlığını ortaya koyduğu değerlendirmesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's constitutional and legal framework within the boundaries of custody control; carry out the administration in accordance with the integrity of local services, with the aim of providing better service to the public, the central government is defined as a form of managerial control over local governments which have occurred. Together with this form of supervision, the local services that are necessary and usefully applied to local administrations are carried out more clearly. In Turkey, guardianship supervision is generally used in such a way that the autonomy of local governments is limited. At the same time, many legal bases of guardianship authority are formed by the implementation of the central government on local governments. The aim of this study is to examine the positive and negative results of administrative guardianship supervision over local administrations. Review, in the light of administrative autonomy afforded to local governments that will damage the integrity of the concern is still there, although steps have been taken in order to protect democratic unitary structure legal developments local government central government put the weight on an assessment, have been achieved.