An analysis of Russian foreign policy during Yeltsin's era from a neo-classical realist perspective
Yeltsin dönemi Rus dış politikasının yeni-klasik gerçekçilik bakış açısıyla analizi
- Tez No: 796044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİ KAAN RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde Rusya-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkileri değişmişti, çünkü Rus dış politikası, ABD ile çatışan çıkarlar ve o sırada Rusya'nın ekonomik, politik ve sosyal durumu nedeniyle çıkmaza girdi. Neredeyse yarım yüzyıllık güç dengesi ve iki kutupluluktan sonra, Rusya tarafından Batı yanlısı bir yaklaşım benimsendi. Böyle radikal bir değişim yeni soruları gündeme getirdi ve insan doğası ya da uluslararası sistem gibi gerçekçi teori açıklamaları, Rusya'nın özellikle NATO'ya yönelik değişen politikalarını açıklamada yeterli olmadı. Bu tezde örnek olarak ele alınacak konular, Rusya'nın ekonomik ve siyasi durumunun zorunlu kıldığı birkaç olay haricinde hiçbir zaman esnek olmadığı NATO'nun doğuya doğru genişlemesi; Rusya için hem ABD hem de eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği devletleri ile ilişkili olarak güvenlik ve güç dengesi açısından öneme sahip nükleer güvenlik ve silahsızlanma sorunlarıdır. Rusya'nın bunlara yaklaşımı yeni klasik gerçekçilik teorisi ile ilişkili olarak incelenecektir. Bu tez, dış politikayı etkileyen çeşitli faktörlerin olduğunu savunmaktadır ve bu nedenlerin analizine teorik bir bakış açısıyla yaklaşır. Sadece bir değişken olan uluslararası yapıyı değil, lider imgeleri, stratejik kültür, devlet-toplum ilişkileri, yerel kurumlar gibi diğer değişkenlerle birlikte dikkate alır.
Özet (Çeviri)
Relations between Russia and United States of America (USA) changed in the post-Cold War period because Russian foreign policy came to an impasse by colliding interests with the USA and the economic, political and social situation of Russia at the time. After almost half a century of balance of power and bipolarism, a pro-western approach was adopted by Russia. Such a radical change raised new questions and realist theory explanations like human nature or the international system were not adequate in explaining the changing Russian policies towards the US. The subjects that will be taken as cases in this thesis are NATO enlargement, to which Russia has always been inflexible apart from a few times which were mandated by economic and political situation; nuclear security and disarmament problems which were important to Russia in terms of security and balance of power with both USA and former Soviet republics. The Russian approach to these cases will be studied in relation to NATO policies. This thesis argues that there are various factors affecting the foreign policy and focuses on the analysis of these reasons from a theoretical point of view of neo-classical realism. It takes into account not only one variable, which is the international structure, but leader images, strategic culture, state-society relations, domestic institutions.