State building in Afghanistan with the engagement of the international community
Uluslararası toplum müdahalesi ile Afganistan'da devlet inşası
- Tez No: 796054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GOZDE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Afganistan örnek olayı üzerinden hareketle uluslararası toplumun devlet inşası sürecindeki rolünü araştırmayı hedeflemektedir. Çalışmanın bir diğer boyutu, uluslararası toplumun müdahalesinin Afganistan toplumunun güvenliği açısından ne ifade ettiği olacaktır. Çalışmada araştırmanın temel sorularına cevap bulabilmek adına nitel veri analizi kullanılmıştır. Veriler için birincil kaynak olarak alanında uzman 15 akademisyen ve uzman ile yapılan mülakatlardan, ikincil kaynak olarak da literatürden faydalanılmış ve bu verilerin analizi tematik analiz yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın sonunda Afganistan'da devlet inşası için uluslararası toplumun müdahalesinin güvenlik açısından olumlu katkılarının olduğu; güvenlik, altyapı ve eğitim alanlarında gelişmeler kaydedildiği; ancak tüm bunlara karşın uluslararası toplumun daha fazla rol üstlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışma, uluslararası toplumun tam anlamıyla katılımının ve tutarlılığının olmadığı, kaynakların yetersiz kaldığı ve düzgün kullanılmadığı müdahalelerde başarısız sonuç alınacağı görüşündedir. Afganistan'da gözlemlenen sonuç da bu tür bir başarısızlık durumudur. ANAHTAR KELIMELER: Afganistan, Uluslararası toplum müdahalesi, Uluslararası ilişkiler, Devlet inşası.
Özet (Çeviri)
The present research has focused on the role of the international community in state building process while considering the case of Afghanistan in particular and to what extent the process of state building in Afghanistan has resulted in security for the people of Afghanistan. The study has used qualitative research methodology to address the research questions. The primary sources of data collection were interviews from 15 experts and academicians using snowball sampling technique while the secondary sources of data collection included books, journals, newspapers and articles. Thematic analysis was used for data analysis. The study has found effectiveness of state building process pertaining to security for people in Afghanistan. It was revealed that security, education and infrastructure situation is improving in Afghanistan however, there are still areas where international community has to play more active role. The study supports the argument that any intervention by the international community without full commitment and better allocated resources is bound to failure as is the case in Afghanistan. KEYWORDS: Afghanistan, International community engagement, International relations, State building.