Optimizing router and security mechanism in AD HOC networks
- Tez No: 796076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çok yönlü doğaçlama organizasyonların yeni niteliklerinin bir sonucu olarak, bir yönlendirme toplantısı planlanırken göz önünde bulundurulması gereken önemli konular güvenlik ve organizasyonun yürütülmesidir. Yürütme açısından, AODV diğer MANET yönlendirme kurallarını yener. Güvenlik açısından, güvenli yönlendirme sözleşmeleri, güvenlik sistemleri, özellikle kriptografik bileşenler ve güvene dayalı araçlar olmak üzere iki tür halinde sıralanır. Kriptografiye kıyasla daha iyi performans gösterdiğinden, kuralı elde etmek için bir güven sistemi seçtik. İnternetin gelişmesiyle birlikte, bilgisayar ağlarındaki saldırı vektörlerinin sayısı hızla artıyor, mevcut sistemler tipik olarak bir veya iki saldırıyı tespit etmeye ve önlemeye odaklanıyor, ancak çok sayıda farklı saldırı düzeyine odaklanmıyor. DSDV hesaplamasının daha iyi bir modeli olan ve isteğe bağlı rota oluşturarak iletim miktarını azaltan İstek Üzerine Uzaklık Vektör Yönlendirme Sözleşmesi (AODV), şu anda“MANET”te normal olarak kullanılan bir istek üzerine yönlendirme kuralıdır.
Özet (Çeviri)
As a result of the novel qualities of versatile impromptu organizations, the significant issues to consider while planning a steering convention are security and organization execution. As far as execution, AODV beats other MANET directing conventions. As far as security, secure directing conventions are ordered into two kinds in view of their security system, specifically cryptographic components and trust-based instruments. We picked a trust system to get the convention since it performs better compared to cryptography. With the advancement of Internet, the number of attack vectors on computer networks are rapidly increasing, the existing systems are typically focused on detecting and preventing one or two attacks but not on many different levels of attacks. The Impromptu on Request Distance Vector Steering Convention (AODV), which is a better model of the DSDV calculation and decreases how much transmissions by building route on-demand, is presently a normally utilized on-request directing convention in "MANET.