Adli bilimler lisans öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutumları
The attitudes of forensic science undergraduate students towards flirting violence
  1. Tez No: 796082
  2. Yazar: YAĞMUR TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Ebelik, Hemşirelik, Forensic Medicine, Midwifery, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Flört şiddeti sessizce başlayan ve ilerleyen sonucunda ile evlilik durumu varsa aile içi şiddete kadar uzanan şiddet türü olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu şiddet türü bireyleri, toplumu tehdit eden önemli bir sağlık sorunu olarak ele alınılır. Bu sağlık sorununu büyük boyutlara ulaşmadan fark etmek ciddi problemlerin önüne geçmek için önem arz etmektedir. Ülkemizde bireyler için en önemli kısmı flört şiddetinin tanımlanmasının yapılması ve kişilerin karşılaştıkların durumun aslında bir şiddet olduğunu fark edebilmeleridir. Flört ya da partner şiddetindeki içinde bulunan durum ve istismar somut bir delile dayanmayabilir bu durumda gençlerin var olmadığını kabul etmeleri olağan görünmektedir. Bu araştırma hızlı bir şekilde yayılan ortaya çıkış şekli ve sonuçları itibari ile diğer şiddet çeşitlerinden ayrılan flört şiddetinin farkındalığını kazandırmak ve hemşire olarak yapılabilecek müdahaleleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda üniversite öğrencilerinin neleri flört şiddeti olarak değerlendirip değerlendirmediklerini ortaya koymaktır. Flört şiddeti ile mücadelede en önemli amacımızı bu şiddet oluşmadan önlemek oluştururken aynı zamanda buna yönelik çalışmaların yürütülmesini sağlamak olmalıdır ve flört şiddetini kabul edici davranışlardan uzak durmak için eğitim çalışmalarına başvurmak önem arz etmektedir. Son olarak adli hemşirelerin birinci basamak sağlık kuruluşlarında ya da flört şiddeti görmüş bireyler ile karşılaştıkları kurumlarda bireyin tam bir iyilik hali içerisinde olmasına sağlayacağına yönelik katkılar ve flört şiddeti farkındalığı arttırılmasına yönelik çalışmalarının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dating violence appears as a type of violence that starts quietly and progresses as a result and extends to domestic violence if there is a marital situation, and this type of violence is considered as an important health problem that threatens individuals and society. It is important to notice this health problem before it reaches large sizes in order to prevent serious problems. The most important part for individuals in our country is that the definition of dating violence is made and people can realize that the situation they are facing is actually violence. The situation and abuse found in dating or partner violence may not be based on concrete evidence, in which case it seems common for young people to admit that it does not exist. This research was conducted in order to gain awareness of dating violence, which is distinguished from other types of violence by the way it occurs and results that spread rapidly, and to reveal the interventions that can be done as a nurse. At the same time, it is to reveal what university students rate as dating violence and whether they rate it as dating violence. Our most important goal in the fight against dating violence should be to prevent this violence before it occurs, while at the same time ensuring that studies are conducted on it, and it is important to resort to educational studies to stay away from accepting behaviors of dating violence. Finally, forensic nurses in primary health care institutions or dating violence faced by individuals within organizations who have seen the complete wellbeing of the individual's contributions and to increase awareness of dating violence will allow you to be emphasized the importance of concerted efforts towards.