Tavşanda halotan anestezisi; propofol ve tiyopentalin antioksidan sisteme etkileri
Halothane anesthesia in rabbit; the effects of thiopental and propofol on antioxidant system
- Tez No: 79609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CANBOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Serbest oksijen radikallerinin karsinogenez, ateroskleroz, artrit, diyabet, reperfüzyon harabiyeti ve yaşlanma gibi pek çok akut ve kronik durumla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle günümüzde serbest radikallerle ilgili araştırmalar yoğunlaşmıştır. Radikal üretimine neden olan maddelerin yanı sıra radikalleri ortadan kaldıran maddelerin neler olduğunun ortaya konması pek çok araştırmaya konu olmuştur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan inhalasyon anesteziklerinden halotanın neden olduğu postoperatif hepatitin radikaller aracılığı ile oluştuğu düşünülmektedir. Buna karşın intravenöz anesteziklerden tiyopental ve propofolün antioksidan özellikleri olabileceği yönünde bilgiler vardır. Bu deneysel çalışma, bir hayvan modelinde halotanın yol açtığı serbest radikal metabolizması değişikliklerine, antioksidan özelliği olduğu sanılan iki intravenöz anestezik ilacın olası etkilerini incelemek üzere planlanmıştır. Çalışmada 20 adet tavşan, kontrol, halotan, halotan + propofol ve halotan + tiyopental olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Halotan grubuna %100 oksijen ve %2-3 halotan, propofol grubuna 10 mg/kg iv propofol, tiyopental grubuna ise 30 mg/kg iv tiyopental verilerek indüksiyon yapılmıştır. İndüksiyon sonrası ise her iki gruba da %100 oksijen ve % 1.5 halotan anestezi uygulanmıştır. İşlem 30 dakika sonra sonlandınlmıştır. Aynı işlem 3 gün tekrar edilmiş 3. günün sonunda laparotomi ile alınan karaciğer dokularında GSH-Px, CAT aktiviteleri ile MDA düzeyi tayin edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde halotanın GSH-Px ve CAT aktivitelerini baskılama eğiliminde olduğu ancak sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. MDA düzeylerine bakıldığında ise halotanın istatistiksel olarak anlamlı olmasa da lipid peroksidasyonunu artırma eğiliminde olduğu,propofolün ise belirgin olarak lipid peroksidasyonunu baskıladığı (p < 0.01) hatta kontrol grubunun daha alt seviyelerine çektiği (p < 0.01) görülmüştür. Tiyopentalin ise istatistiksel olarak anlamlı bir antioksidan etkisinin olmadığı görülmüştür. Halotan anestezisi sonrasında oluşan postoperatif hepatit ile serbest radikaller arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Propofol ise serbest radikallerle ilişkilendirilen pek çok patofızyolojik süreçte antioksidan olarak kullanılabilir ancak klinik uygulamaya geçilebilmesi için daha ileri araştırmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oxygen free radicals have been implicated in a large number of human diseases such as cancer, atherosclerosis, arthritis, diabetes mellitus, reperfusion injury, and ageing. For this reason, there is now a considerable and growing interest in the role of free radicals in a number of processes and in substances that scavenge free radicals. Halothane is a popular inhalation anaesthetic drug. It is widely accepted that hepatotoxicity of halothane has been due to the production of free radical intermediates. On the contrary, propofol and tiopenthal which are intravenous anaesthetic drugs are thought to have antioxidant properties. This experimental study was planned to investigate the effect of propofol and tiopenthal on changes in free radical metabolism caused by halothane in an animal model. In this study, 20 rabbits are divided in to four groups as control, halothane, halothane plus propofol, and halothane plus tiopenthal. For induction, halothane group was given 2-3% halothane in 100% oxygen, propofol group was given 10 mg/kg iv propofol, and tiopenthal group was given 30 mg/kg iv tiopenthal. For maintenance of the anaesthesia 1.5% halothane in 100% oxygen was given for 30 minutes to all of the groups but the controls. Gas mixture was given by the use of a gas mask. Animals were killed 3 days after this procedure. Glutathione peroxidase (GSH-Px) and catalase (CAT) activities and malondialdehyde (MDA) levels were measured in the liver tissue homogenate samples. According to our results, halothane tends to suppress the activities of GSH-Px and CAT and increases the MDA levels but these findings have no statistical support possibly due to the very limited number of subjects. Propofol has a statistically significant (p< 0.01) reversal effect on the changes in MDA levels caused by halothane anaesthesia.