Türkiye'de 1980 sonrası popüler kültürün yeniden üretiminde gazetelerdeki kadın köşe yazarlarının rolü
The role of the female columnists in turkish newspapers in reproducing the popular culture in turkey after 1980s
  1. Tez No: 279805
  2. Yazar: ASLI ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
ROLÜ" başlıklı çalışmayla kadın köşe yazarlarının popüler kültürü satırlarında ve satır aralarında nasıl yeniden ürettikleri irdelenmiştir. Bu amaçla öncelikle popüler kültür ve kitle kültürünün artalanı üzerinde durulmuş, daha sonra Türk Yazılı Basını'nın tecimselleşmesi ve sahiplik yapısının dönüşümü anlatılmış, son olarak da kadın köşe yazarlarının yazılarındaki kültürel kodlar Roland Barthes'ın önermiş olduğu göstergebilimsel yöntemle çözülmeye çalışılmıştır. 12 Mart 1971 Muhtırası ve 12 Eylül 1980 darbesiyle sessizleştirilen ve apolitikleştirilen Türk insanı 1983'te bambaşka bir dünyayla tanıştırılmıştır. Zira Özal'ın 1983'te Başbakan olmasıyla birlikte serbest piyasa ekonomisine tam manasıyla geçilmiş ve Türk insanının hayal dahi edemeyeceği ürünler ithal edilmeye başlanmıştır. Yine bu dönemde gazeteci patronaj devri kapanmış, sanayici iş adamları patronluğa soyunmuşlardır. Basın, Bab-ı Ali'den İkitelli'deki medya plazalarına taşınırken taşınan sadece baskı makineleri değil; aynı zamanda gazetecilik anlayışıdır. Çünkü bu dönemden sonra gazeteciler halktan tamamıyla kopup iş ve siyaset dünyasının önemli isimleriyle birarada olmaya başlamışlardır. Dolayısıyla, düşün dünyaları kapitalist ilişkiler ağında, kapitalist ürün ve fikirlerle dolmuştur. Bu dönemde gittikçe ikonlaşan köşe yazarları, bir süre sonra okurlarına kaliteli hayatla ilgili ipuçları veren birer fikir liderine dönüşmüşlerdir. Ancak nedense, okurlarına kaliteli hayatla ilgili verdikleri ipuçları okurların ceplerindeki parayı bitirmeye yöneliktir. Özellikle popüler kültürü yeniden üreten yazılarıyla onu refere eden ve ündem saptama yoluyla okuyucularına popüler kültür evrenini, büyülü, masalsı bir evren gibi göstererel Alice Harikalar Diyarında'ki Alice gibi tavşan deliğinden iten kadın köşe yazarları, 1980 sonrası toplumun, apolitikleştirilmesi ve kapitalistleştirilmesi konusunda yadsınamaz bir rol üstlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation named“THE ROLE OF THE FEMALE COLUMNISTS IN TURKISH NEWSPAPERS IN REPRODUCING THE POPULAR CULTURE IN TURKEY AFTER 1980S”the main objective has been to identify the patterns and the discourses that have been employed by the female columnists so as to reproduce the popular culture. For this purpose, first of all, the notions regarding popular and mass culture have been analysed. Following the analysis, the history of Turkish written press has been studied on a detailed basis. Especially, the shift in the ownership and the dominance of the private sector over the media in the relatively recent years have been shed light on. Finally, the articles of certain contemporary Turkish female columnists have been analysed by applying the textual analysis methods proposed by Roland Barthes. Following the coups of 1971 and 1980, Turkey has been silenced especially in matters regarding politics since the public was being introduced to a new world beginning from 1983. Since Özal became the prime minister in 1983, liberal economy has gained free reign in the country bringing in the import of items as far as one's imagination would allow. Naturally, and quite expectedly, the realm of the press has shifted from the hands of the actual journalists to those of the entrepreneurs and the moguls. The intricate relations between the political powers and the moguls have resulted in the emerging of a press which feeds on and aims to strenghten the economic and political status quo. Reproducing popular culture has become one of the most important objectives of those groups who possess and wish to maintain power, because popular culture on the capitalism and its idea of consumption. The mission of praising and highlighting popular culture has been allotted especially to the female columnists who are considered to be the passive part of the phallocentric socio-economics and who are asked to focus only on matters that deal with harmless topics such as shopping, love and relationships and so on. Assigning such a role to female columnists not only points to the patriarchal powers but it also underlies the economic structure that feeds on never-ending consumption. This dissertation aims to identify and analyse the articles of the female colmunists in Turkey under the light of both these perspectives.