Kadın obez hastaların beslenme ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition and quality of life of obese female patients
- Tez No: 796110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DAĞ, DR. ANIL EVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma Ankara ili merkezinde yer alan Obezite Cerrahi Ankara Kliniği'ne müracaat eden 18-65 yaş arası 200 kadın bireyin beslenme kalitesi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Beslenme kalitesini belirlemek için 24 saatlik geriye dönük hatırlatma yöntemi ile kaydedilen Besin Tüketim Kaydı Formu, yaşam kalitesini belirlemek için Kısa Form-36 (Short Form- 36 (SF-36)) yaşam kalite ölçeği formu kullanılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyleri ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kısa formu ile belirlenmiştir. Bireylerin Sağlıklı Yeme İndeksi (Healthy Eating Index-2015 / SYİ-2015) hesaplanmış ve puanlar iyi (80 üzeri puan), orta (51-80 puan arası) ve kötü (50 ve altı puan) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Bireylerin SF-36 yaşam kalite ölçeği puanları 8 alt bileşen ve bu alt bileşenlerin özet puanları olan mental bileşenler puanı ve fiziksel bileşenler puanı olmak üzere 10 grupta incelenmiştir. Obezite derecesi farklı olan kadınlar arasında yaşam kalitesi (SF-36) alt bileşenlerinden fiziksel fonksiyon, fiziksel sağlık bileşenleri, mental sağlık bileşenleri puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Üçüncü derece obez olan kadınların toplam meyve ve toplam protein SYİ puanı diğer BKİ gruplarına göre daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the relationship between dietary quality and the life quality. Two hundred female individuals between the ages of eighteen and sixty-five who applied to the Obesity Surgery Ankara Clinic located in the city of Ankara participated in the research. In this study The Food Consumption Record Form, which was recorded with a 24-hour recall method and Short Form-36 (SF-36) was used to determine dietary quality and life quality respectively. The levels of physical activity were determined by using the short form of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). Participants' Healthy Eating Index (HEI- 2015) was calculated and the date classified into three groups as good (over 80 points), moderate (51-80 points), and poor (50 and below points). The points of SF-36 life quality scale were examined in 10 classes, including 8 sub-components and the mental components score and physical components score which are summary scores of these sub-components. Statistical analysis of the data revealed that, among women with different degrees of obesity, there is a statistically significant difference in the scores of physical function, physical health components, and mental health components (which are among the sub-components of the life quality (SF-36) (p0.05). Total fruit and total protein HEI scores of the third-degree obese group was lower than the other BMI groups.