Yetişkin obez bireylerin yaşam kalitelerine psikolojik iyi oluşları ile beslenme değişim süreçlerinin etkisinin incelenmesi
Examining the effects of psychological well-being and nutritional change processes on the quality of life of adult obese individuals
- Tez No: 877276
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Psikolojik iyi oluş ve beslenme değişim süreçleri obez bireylerin yaşam kaliteleri açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı obez bireylerin yaşam kalitelerine psikolojik iyi oluşları ve beslenme değişim süreçlerinin etkisinin incelenmesidir. Tarama modelinde tanımlayıcı ilişkisel bu çalışmada Türkiye'de yaşayan 19-64 yaş arası 870 obez bireyin verileri çevrimiçi (Google Forms) olarak Obezite Hastalarına Yönelik Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLOD), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ve Beslenme Değişim Süreçleri Ölçeği (BDSÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların %55,5'i kadın ve %44,5'i erkektir. Beden kütle indekslerine (BKİ) göre katılımcıların %42,3'ü 1.derece obez, %29,5'i 2.derece obez ve %28,2'si ise 3.derece obez olup BKİ ortalaması 37,21±5,18'dir. Katılımcıların QOLOD ve PİOÖ puanları arasında pozitif orta şiddetli anlamlı ilişki vardır (r=0,510 p=0,000). QOLOD ile BDSÖ (r=-0,138 p=0,000) ve BDSÖ ile PİOÖ (r=-0,107 p=0,002) arasında ise negatif zayıf şiddetli anlamlı ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Psychological well-being and dietary change processes are crucial for the quality of life of obese individuals. This study aims to examine the impact of psychological well-being and dietary change processes on the quality of life of obese individuals. In this descriptive correlational study using a survey model, data from 870 obese individuals aged 19-64 living in Turkey were collected online (via Google Forms) using the Quality of Life in Obesity Scale (QOLOD), Psychological Well-being Scale (PWB), and Nutrition Change Processes Scale (NCPS). Among the participants, 55.5% are women and 44.5% are men. According to their body mass index (BMI), 42.3% are classified as 1st-degree obese, 29.5% as 2nd-degree obese, and 28.2% as 3rd-degree obese, with an average BMI of 37.21±5.18. There is a moderately positive significant relationship between QOLOD and PWB scores (r=0.510, p=0.000). There is a weakly negative significant relationship between QOLOD and NCPS (r=-0.138, p=0.000) and between NCPS and PWB (r=-0.107, p=0.002).