Ankara il merkezindeki 8–18 yaş arası çölyak hastalarının tıbbi izlem durumunun ve diyete uyum oranının belirlenmesi, yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Determination of duration and frequency of medical follow up, dietary compliance rates and assessment of the quality of life in celiac patients between 8-18 years of age in Ankara
  1. Tez No: 531846
  2. Yazar: KÜBRA ERİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL HIZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amaçları, endoskopik biyopsi ile Çölyak hastalığı tanısı almış çocuklarda tıbbi izlemde kalma sıklığı ve süresi, diyete uyum oranlarının belirlenmesi, glutensiz diyetin arterial tansiyon ve antropometrik ölçümler üzerine etkisi ve hayat kalitelerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Avrupa Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Birliği (ESPGHAN)kriterlerine göre tanı almış Çölyak hastalarından Ankara Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesinde ve Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde en az bir yıl takipli olanlar ile Çölyak Derneği aracılığıyla ulaşılan en az bir yıl süreli izlemi olan, başka hastalığı olmayan ve çalışmaya katılmayı isteyen 8-18 yaş grubu 150 çölyak hastası çocuk ve ebeveyni, kontrol grubu olarak da Ankara Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesi genel pediatri polikliniğine başvuran 150 sağlam çocuk ve ebeveyni çalışmaya alındı. Çalışmaya katılan bireylere "genel bilgiler, çölyak hastalığıyla ilgili bilgiler, çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği ve çölyak semptom indeksi olmak üzere 4 bölümden oluşan bir anket formu uygulandı. Hastaların vital bulguları ve antropometrik ölçümleri kayıt edildi. Bulgular: Hastaların ortalama izlem süresi 5,3±4(1-16) yıl idi. 144 hastanın (%96) düzenli aralıklarla takip edildiği, 6(%4) hastanın ise tıbbi personelin izleminden çıktığı belirlendi. 108(%72) hastanın diyete tam uyum gösterdiği saptandı. Başvuru anında yapılan antropometrik ölçümlere göre; obez hasta (Z skor >+2) yoktu, 8 hasta fazla kilolu (Z skor>+1) idi. En az 1 yıllık glutensiz diyet uygulanması sonrasında hastaların ortalama Beden Kitle İndeksi Z skoru tanı öncesine göre anlamlı ölçüde yüksekti (p+), 1 hasta obez (Z skor>+2) olarak saptandı. Tansiyon ölçümleri yapılan hastaların hiçbirinde tansiyon yüksekliği saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Celiac disease is an enteropathy of inflammation in the small intestine, which is triggered by dietary gluten intake and occurs by the interaction of genetic, environmental and immunological factors. Aim: The aims of this study were to determine the frequency and duration of medical follow-up in children who were diagnosed as celiac disease by endoscopic biopsy, to determine dietary compliance rates, to examine the effects of gluten-free diet on blood pressure and other anthropometric values and to evaluate quality of life. Material and Methods: 150 celiac patients aged 8-18 years (who are diagnosed according to ESPGHAN criterias) diagnosed and followed at least for one year without any extra diagnosis at Ankara Yenimahalle and Gülhane Training and Research Hospitals together with Celiac disease patients who followed up in other hospitals for at least one year period and their parents were reached through the Ankara Celiac Association. Control group consisted of 150 healthy children and their parents who were admitted to the Ankara Yenimahalle Training and Research Hospital's outpatient clinic were included in this study, also. A questionnaire consisting of four sections; general information, information about Celiac disease, Celiac symptom index and quality of life scale for children was applied to the individuals who participated in the study voluntarily. Vital signs and anthropometric measurements were measured and saved. Findings: 150 patients included in the study, 108 (72%) were female and 42 (38%) were male. The mean follow-up timeof patients was 5.3 ± 3.8 years. 144 patients (96%) were followed up at regular intervals and 6 (4%) patients were excluded from follow-up. 108 (72%) patients have complete compliance with the diet. The mean BMI Z score was significantly higher in patients with at least 1 year of gluten-free diet compared to pre-diagnosis(p +), 1 patient was obese (Z score > +2). There was no patient with high blood pressure.