Geçiş metali içeren 2 boyutlu bazı kristallerin fiziksel özelliklerinin Ab initio yöntemlerle incelenmesi
Investigation of physical properties of some two dimensional crystals containing transition metals by Ab initio methods
  1. Tez No: 796112
  2. Yazar: EMRE BÖLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, yoğunluk fonksiyonel teorisinden yararlanarak 2 boyutlu bazı kristallerin fiziksel özellikleri farklı yaklaşımlar altında incelenmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda PbI2 bileşiğinin sahip olduğu ultra düşük termal iletkenliğin kökenleri Slack teorisi çerçevesinde incelenerek açıklanmıştır. Mo2ScC2, Mo2ScC2T2 (T=O, F) ve Mo2ScC2OH MXene bileşikleri üzerine yapılan çalışmalar bileşiklerin mekaniksel ve dinamiksel olarak kararlı olduğunu göstermiştir. Elektronik bant yapı hesaplamaları bu bileşiklerin metalik karakterde olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, Mo2ScC2O2 bileşiğinin Young modülü değerinin oldukça yüksek olduğu göstermiştir. Mo2ScC2OH bileşiğinin yüksek Grüneisen parametresine ve negatif termal genleşme katsayısına sahip bir bileşik olduğunu ortaya çıkmıştır. Mo2ScC2 bileşiğinin yüksek elektronik transport katsayılarına sahip olduğu görülmüştür. Mo2C bileşiğinin auxetic bir malzeme olduğu belirlenmiştir. Co atomları ile yapılan katkılama sonucunda Mo2C bileşiğinin manyetik özellik kazandığı ve transport özelliklerinin önemli ölçüde etkilendiği anlaşılmıştır. Kusurlu Mo2ScC2O2 üzerine yapılan elektronik ve transport hesaplamalar Mo2ScC2O2'nin metalik doğasının korunduğu ve bu tür bir kusurun elektronik transport özelliklerini önemli ölçüde etkilemediğini göstermiştir. 1T-MoS2 ve 2H-MoS2 bileşiklerinin yük transfer dinamiği incelenmiş ve açıklanmıştır. NbSe2 bileşiğinin elektronik ve manyetik özellikleri incelenmiş ve sonuçlar süperiletken olan NbSe2'nin ayrıca manyetik özellik sergileyebildiğini de göstermiştir. Son olarak 2D Cu2Te bileşiğinin yarı iletken karakterde olduğu gözlenmiş ve mekaniksel özellikleri ile termal ve elektronik transport özellikleri incelenmiştir. Termoelektrik performansının ve örgü termal iletkenliğinin doğası açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical properties of some 2 dimensional crystals are investigated by using the density functional theory under different approaches. As a result of the calculations, the origins of the ultra low thermal conductivity of PbI2 compound were investigated and explained within the frame of the Slack theory. Studies on Mo2ScC2, Mo2ScC2T2 (T=O, F), and Mo2ScC2OH MXene compounds have shown that compounds are both mechanically and dynamically stable. Electronic band structure calculations have revealed that these compounds have metallic character. The results showed that Young's modulus of Mo2ScC2O2 compound was quite high. It was revealed that the Mo2ScC2OH compound has high Grüneisen parameter and negative coefficient of thermal expansion. It has been observed that Mo2ScC2 compound has high electronic transport coefficients. It has been determined that Mo2C compound is in an auxetic material. It has been understood that as a result of doping with Co atoms, the Mo2C compound gained magnetic properties, and its transport properties were significantly affected. The electronic and transport calculations on Mo2ScC2O2 showed that the metallic nature of this compound was preserved and such a defect did not significantly affect the electronic transport properties. The charge transfer dynamics of 1T-MoS2 and 2H-MoS2 compounds are studied and explained. Electronic and magnetic properties of NbSe2 compound were investigated and the results showed that the superconducting NbSe2 can also exhibit magnetic properties. Finally, it has been observed that 2D Cu2Te compound has semiconductor character, and its mechanical, thermal, and electronic transport properties are examined. The nature of its thermoelectric performance and lattice thermal conductivity is explained.