Kistik fibrozis dışı erişkin bronşektazi hastalarındaatak sayısı, hastaneye yatış ve mortalite ile ilişkilifaktörlerin belirlenmesi
Determination of factors associated with number of attacks,hospitalization and mortality in adult bronchiectasis patients with NON-cystic fibrosis
  1. Tez No: 796113
  2. Yazar: SEDAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Thoracic Surgery, Chest Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde takip edilmiş olan kistik fibrozis dışı erişkin bronşektazi hastalarının atak sayıları, hastaneye yatış sayıları ve mortaliteleri ile ilişkili faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: 01.01.2016 ve 01.12.2021 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalığı Kliniği'nde klinik ve radyolojik olarak kistik fibrozis dışı bronşektazi tanısı almış olan 203 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların verileri hastane bilgi sistemi üzerinden tarandı. Sosyodemogrofik veriler, etiyolojik faktörler, solunum fonksiyon testleri, radyolojik bulgular, tedaviler ve laboratuvar sonuçları kaydedildi. Bu faktörlerin; acil servis başvurusu, poliklinik başvurusu, hastane yatışı ve mortalite ile ilişkileri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 49,26±15,45 (18-87) olarak saptandı. Hastaların 109'u (%53,7) erkek, 94'ü (46,3) kadındı. En sık görülen etiyolojik neden 89 (%43,3) hastayla idyopatik bronşektazi idi. En sık görülen komorbid hastalık 54 (%26,6) hastayla astımdı. Balgam örnekleri incelendiğinde; 65 (%32) hastada Pseudomonas aeruginosa, 38 (%18,7) hastada Haemophilus influenza, 14 (%6,9) hastada da Streptococcus pneumoniae üredi. 40 (%19,7) hastada da Pseudomonas aeruginosa kolonizasyonu saptandı. Hastalarda en çok kullanılan parenteral antibiyotik sulbaktam-ampisilin olarak saptandı. En sık kullanılan oral antibiyotikler; amoksisilin-klavunat, klaritromisin ve florokinolon grubuydu. COVİD-19 geçiren 33 (%16,2) hasta saptandı. COVİD-19 enfeksiyonu ile yaş arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Eşlik eden KOAH tanısı varlığının acil servis başvurusu (p=0.004), servis yatışı (p=0.042), yüksek bronşektazi şiddet indeksi (p=0.000) ve yüksek mMRC dispne skoru (p=0.000) ile ilişkili olduğu saptandı. Acil servis başvurusunun; inhaler tobramisin kullanımıyla (p=0.010), uzun süreli oksijen tedavisiyle (p=0.003), non-invaziv mekanik ventilatör kullanımıyla (p=0.036), bronşektazi nedenli cerrahi rezeksiyon öyküsüyle (p=0.004), düşük solunum fonksiyon testleriyle (FEV1, FVC, PEF) (p=0.000, p=0.000, p=0.000), yüksek bronşektazi şiddet indeksiyle (p=0.000), Pseudomonas aeruginosa (p=0.001), Streptococcus pneumoniae (p=0.011), Klebsiella pneumoniae (p=0.040) üremeleriyle ile ilişkili olduğu saptandı. Poliklinik başvurusunun ise, kistik bronşektazi varlığıyla (p=0.022), Pseudomonas aeruginosa üremesiyle (p=0.003) ve kolonizasyonuyla (p=0.001) anlamlı olarak ilişkili olduğu saptandı. Servis yatışının; KOAH varlığıyla (p=0.007), nebülize tobramisin (p=0.000), USOT (p=0.000) ve NIMV (p=0.036) kullanım öyküleriyle, bronşektazi nedeniyle cerrahi geçirmiş olmayla (p=0.000), düşük solunum fonksiyon testleriyle (FEV1, FVC, PEF) (p=0.000, p=0.000, p=0.000), kistik bronşektazi varlığıyla (p=0.009), yüksek bronşektazi şiddet indeksiyle (p=0.000), balgamda Pseudomonas aeruginosa üremesiyle (p=0.000) ve kolonizasyonuyla (p=0.000), balgamda Pnömokok (p=0.046), Moraxella catarrhalis (p=0.015) ve Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (p=0.042) üremeleriyle ilişkili olduğu saptandı. Mortaliteye bakıldığında ise yüksek mMRC skorunun (p=0.046) ve düşük PEF düzeylerinin (p=0.049) mortalite riskini arttırdığı saptandı (sırasıyla OR=5.0, %95 GA [1.031-24.135], OR= 1.2, %95 GA [0.998-1.000]). Çalışmada sekonder olarak KOAH varlığının, yüksek mMRC dispne skoru ile ilişkili olduğu saptandı (p=0.000). Yüksek bronşektazi şiddet indeksi düzeyinin; KOAH varlığı (p=0.000), kistik bronşektazi varlığı (p=0.010) ve düşük vücut kitle indeksi (p=0.037) ile ilişkili olduğu saptandı. Kistik bronşektazi hastalarında solunum fonksiyon testlerinin (FEV1, FVC, PEF) kistik bronşektazisi olmayan hastalara göre anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. Yine kistik bronşektazisi bulunan hastaların balgam kültürlerinde; Pseudomonas aeruginosa (p=0.005), Moraxella catarrhalis (p=0.047) ve Klebsiella pneumoniae (p=0.026) üremelerinin kistik bronşektazisi olmayan hastalara oranla daha yüksek olduğu saptandı. Sonuç: Bronşektazi hastalarının hastane başvurularının ve hospitalizasyonlarının; KOAH varlığıyla, inhaler tobramisin kullanımıyla, USOT'yle, NİMV'le, bronşektazi nedenli cerrahi rezeksiyon öyküsüyle, düşük solunum fonksiyon testleriyle (FEV1, FVC, PEF), balgam kültüründe Streptococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Moraxella catarrhalis ve Metisiline dirençli Staphylococcus aureus üremeleriyle, yüksek BŞİ düzeyleriyle, yüksek mMRC düzeyleriyle ve kistik bronşektazi varlığıyla ilişkili olduğu saptandı. Yüksek mMRC düzeylerinin ve düşük PEF değerlerinin mortalite riskini arttırdığı saptandı (sırasıyla OR=5.0, %95 GA [1.031- 24.135], OR= 1.2, %95 GA [0.998-1.000]).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the number of attacks, hospitalizations and factors associated with mortality in adult non-cystic fibrosis bronchiectasis patients who were monitored in the Chest Diseases Clinic of Akdeniz University Medical Faculty Hospital. Method: Between 01.01.2016 and 01.12.2021, 203 patients who were clinically and radiologically diagnosed with non-cystic fibrosis bronchiectasis at the Chest Disease Clinic of Akdeniz University Medical Faculty Hospital were included in the study. The data of the patients were scanned through the hospital information system. Sociodemographic data, etiologic factors, pulmonary function tests, radiologic findings, treatments, and laboratory results were recorded. The relationships of these factors with emergency department admission, outpatient clinic admission, hospitalization, and mortality were evaluated. Results: The mean age of the patients was 49.26±15.45 years (18-87). Of the patients, 109 (53.7%) were male and 94 (46.3%) were female. The most common etiologic cause was idiopathic bronchiectasis with 89 (43.3%) patients. The most common comorbid disease was asthma, with 54 (26.6%) patients. When sputum samples were analyzed, Pseudomonas aeruginosa was grown in 65 (32%) patients, Haemophilus influenza in 38 (18.7%) patients, and Streptococcus pneumoniae in 14 (6.9%) patients. 40 (19.7%) patients were colonized with Pseudomonas aeruginosa. The most commonly used parenteral antibiotic was sulbactam-ampicillin. The most commonly used oral antibiotics were amoxicillin-clavunate, clarithromycin, and fluoroquinolone group. There were 33 (16.2%) patients with COVID-19. There was no significant correlation between COVID-19 infection and age. The presence of comorbid COPD was associated with emergency department admission (p=0.004), hospitalization (p=0.042), higher bronchiectasis severity index (p=0.000), and higher mMRC dyspnea score (p=0.000). Emergency department admission was associated with inhaled tobramycin use (p=0.010), long-term oxygen therapy (p=0.003), non-invasive mechanical ventilator use (p=0.036), history of surgical resection for bronchiectasis (p=0. 004), low pulmonary function tests (FEV1, FVC, PEF) (p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000), high bronchiectasis severity index (p=0.000), Pseudomonas aeruginosa (p=0.001), Streptococcus pneumoniae (p=0.011), Klebsiella pneumoniae (p=0.040) growths. Polyclinic admission was significantly associated with the presence of cystic bronchiectasis (p=0.022), Pseudomonas aeruginosa growth (p=0.003), and colonization (p=0.001). Service admission was associated with the presence of COPD (p=0.007), history of nebulized tobramycin (p=0.000), USOT (p=0.000) and NIMV (p=0.036) use, surgery for bronchiectasis (p=0.000), low pulmonary function tests (FEV1, FVC, PEF) (p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000), presence of cystic bronchiectasis (p=0. 009), high bronchiectasis severity index (p=0.000), Pseudomonas aeruginosa growth in sputum (p=0.000) and colonization (p=0.000), Pneumococci (p=0.046), Moraxella catarrhalis (p=0.015) and Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (p=0.042) growth in sputum. Regarding mortality, higher mMRC score (p=0.046) and lower PEF levels (p=0.049) increased the risk of mortality (OR=5.0, 95% CI [1.031-24.135], OR=1.2, 95% CI [0.998-1.000], respectively). In the study, the presence of secondary COPD was associated with a high mMRC dyspnea score (p=0.000). High bronchiectasis severity index level was associated with the presence of COPD (p=0.000), cystic bronchiectasis (p=0.010), and low body mass index (p=0.037). Pulmonary function tests (FEV1, FVC, PEF) were significantly lower in patients with cystic bronchiectasis than those without. Sputum cultures of patients with cystic bronchiectasis showed higher growth rates of Pseudomonas aeruginosa (p=0.005), Moraxella catarrhalis (p=0.047), and Klebsiella pneumoniae (p=0.026) compared to patients without cystic bronchiectasis. Conclusion: Hospital admissions and hospitalizations of bronchiectasis patients; COPD, use of inhaled tobramycin, USOT, NIMV, history of surgical resection for bronchiectasis, low pulmonary function tests (FEV1, FVC, PEF), Streptococcus pneumoniae in sputum culture, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Moraxella catarrhalis and Methicillin-resistant Staphylococcus aureus growths, high PEF levels, high mMRC levels and presence of cystic bronchiectasis were associated with mortality risk. High mMRC levels and low PEF values increased the mortality risk (OR=5.0, 95% CI [1.031-24.135], OR=1.2, 95% CI [0.998- 1.000], respectively).