Robot localization in RGB-D images using PCA and CNN
Kullanılan RGB-D görüntülerde robot lokalizasyonu PCA ve CNN
- Tez No: 796154
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanlar her zaman kendilerine sunulan kaynakları kendilerine yardımcı olacak araçlar olarak kullanmışlardır. faaliyetleri mümkün olan en verimli, zamanında ve güvenli bir şekilde tamamlamak. teknoloji olarak geliştirir, bu enstrümanlar, yapabilen daha gelişmiş makinelere dahil edilir. zor görevleri doğru ve genellikle bir kişinin yapabileceğinden daha iyi. Bu araştırmamızda yapacağımız Üç boyutlu boyutları azaltarak güçlü bir robot lokalizasyonunun nasıl gerçekleştirileceğini gösterin. fotoğrafları PCA tekniğini kullanarak iki boyutlu görüntülere dönüştürün ve ardından ayıklamak için CNN'i kullanın ve görüntülerin özelliklerini sınıflandırır.
Özet (Çeviri)
Human beings have always utilized the resources available to them as tools to assist them in completing activities in the most efficient, timely, and safe manner possible. As technology improves, these instruments are incorporated into more sophisticated machines capable of doing difficult tasks accurately and often better than a person could. In this research, we will demonstrate how to accomplish a robust robot localization by reducing three-dimensional photos to two-dimensional images using the PCA technique and then using CNN to extract and classify the images' features.