File security using image-based encryption (FSUIE)
- Tez No: 796171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tüm hayatımızın içinde yer aldığı teknoloji sayesinde dünyanın gelişmesi, güvenlik en önemli kaynaklardan biri ve aynı zamanda dünyanın en büyük endişelerinden biridir. Kişiler arasında bilgi aktarımının güvenliğinin sağlanması ve sızmalara karşı korunması önceliklidir. Gereksinimlere bağlı olarak bilgileri iletmek ve kullanmak için çeşitli şifreleme yöntemleri mevcuttur. Bu mesajda, gönderilen mesajları şifrelemek için özel bir algoritma öneriyoruz. Şifreleme, konuşmayı anlaşılmaz bir şey haline getirme işlemidir ve iki tür şifrelemenin yanı sıra anahtarların şifreleme işleminde ana kaynak olduğu iki tür anahtara sahiptir. İlk tip, blok şifrenin düz metni bloklara böldüğü ve her bloğu matematiksel veya mantıksal bir şekilde anahtarla şifrelediği blok şifresidir. Simetrik anahtar, şifreleme ve şifre çözmede kullanılan tek bir anahtardır. Diğer tür ise akış şifresidir, burada yavaş yavaş kodlar. Bu türlere örnek olarak, uzun diziler şeklinde çalışan 129, 192 ve 256 bit uzunluğunda bir şifreleme anahtarı ile yaklaşık 128 bit uzunluğundaki veri şablonlarını işleyebilen blok şifrelerde kullanılan Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) algoritması gösterilebilir. ve şifreleme yöntemi karmaşık ve uzundur ve Rivest algoritması – Shamir–Adleman (RSA) Şifrelemesi bit bit olduğunda bir akış şifreleme türüdür, bu nedenle ortam üzerinden aktarımı kolay olduğu için iletişimde kullanılır. Şifreleme anahtarlarına gelince, bunlar her iki şifreleme türünde de kullanılan simetrik anahtardır ve bir şifreleme anahtarı kullanılır. Diğer anahtar ise biri private diğeri public olmak üzere iki anahtarı olan asimetrik anahtardır. İçindeki verileri veya bilgileri gizlemek için bir ortam kullanan, steganografi adı verilen başka bir şifreleme türü vardır. Bu türün bir örneği, belirli bir görüntüdeki en önemsiz bitleri değiştiren ve bunları iletilecek mesajın veri veya bilgi bitleriyle değiştiren LSB şifreleme algoritmasıdır. Bu sayıda algoritmada, Görüntü Tabanlı Şifreleme Kullanarak Dosya Güvenliği adını verdiğimiz yeni bir algoritma keşfetmeyi başardık. (FSUIE) mesajları şifrelemek için, burada işlem mesaj baytlarını görüntü baytlarıyla karşılaştırarak ve bir eşleşme olduğunda, görüntünün bu baytının konumunu alıp şifreleme dosyası adı verilen başka bir dosyaya koyacağız, bu da transfer edilecek. Bu yöntemin hızı ve doğruluğu.
Özet (Çeviri)
The development of the world through technology in which all of our lives have become, security is one of the most important resources and also one of the world's biggest concerns. Ensuring the transfer of the security of information transfer between people is a priority and protecting it from penetration. Several encryption methods are available to transmit and use information depending on the requirements. In this message, we propose a custom algorithm to encrypt sent messages. Encryption is the process of changing speech to become something incomprehensible and has two types of encryption as well as two types of keys, where the keys are the main source in the encryption process. The first type is the block cipher, where the block cipher divides the plain text into blocks and encrypts each block with the key in a mathematical or logical way. The symmetric key is a single key used in encryption and decryption. The other type is stream cipher, where it encodes bit by bit. Examples of these types are the Advanced Encryption Standard (AES) algorithm that is used in block ciphers that can process the length of data templates about 128 bits with an encryption key of length 129, 192 and 256 bits that works in the form of long arrays and the encryption method is complex and lengthy, and the Rivest algorithm – Shamir–Adleman (RSA) It is a stream encryption type when its encryption is bit by bit, so it is used in communication because it is easy to transfer over the medium. As for encryption keys, they are the symmetric key that is used by both types of encryption, and one encryption key is used. The other key is the asymmetric key, where it has two keys, one of which is private and the other is public. There is another type of encryption called steganography, which uses a medium to hide data or information within it. An example of this type is the LSB encryption algorithm, which replaces the least significant bits in a specific image and replaces them with the data or information bits of the message to be transmitted. In this number of algorithms, we were able to discover a new algorithm, which we call File Security Using Image-Based Encryption. (FSUIE) to encrypt messages, where the process is by comparing the message bytes with the image bytes, and when there is a match, we will take the location of this byte of the image and put it in another file called the encryption file, which in turn will be transferred. The speed and accuracy of this method.