Optimization of the implementation level of construction projects in Salah Al-Din city by using modeling statistical analysis
Modelleme istatistik analizi kullanarak Salah Al-Din şehri inşaat projelerinin uygulama düzeyinin optimizasyonu
- Tez No: 796186
- Danışmanlar: prof. Dr. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnşaat projelerini yönetmek, daha yüksek kalitede tasarım ve uygulama ile nihai tamamlama aşamasına ulaşmak için birkaç kilit faktör gerektirir. İnşaat projeleri, çeşitli uzmanlıkları ile büyük ölçüde büyük bir işgücüne dayanmıştır ve sonuç olarak odak, sektörde daha rekabetçi ve vasıflı bir işgücü geliştirmeye kaymıştır. Bu faktörler arasında maliyet etkinliği, işçilik ve teknik yetenekler yer almaktadır. Bir projenin uygulanması, tasarlanan yapıların başlangıçtaki amaçlarına başarılı bir şekilde ulaşılmasıyla ilgili olarak birden fazla engele sahip olabilir. Bu çalışmada, Irak'ın Salah Al-Din kentindeki inşaat projelerinin performansı, bu projelerin başarıyla tamamlanmasıyla ilgili olarak araştırılmıştır. Tasarlanan maliyet, işçilik ve her proje için verilen süre gibi temel parametreler, ilgili yerel makamlardan belirli bir tahsilat tarihine göre araştırıldı. Toplanan veriler analiz edildi ve iki aşamada karakterize edildi: tanımlayıcı ve veri optimizasyonu. Yanıt yüzeyi yöntemi (RSM), projelerde askıya alma veya gecikmelere neden olan temel nedenleri vurgulamak amacıyla incelenen projeler için optimum bir tasarıma ulaşmak amacıyla bu projelerin durumunu optimize etmek için benimsenmiştir. Sonuçlar, maliyet ve emeğin proje tamamlama süresini hızlandırmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Ancak, güvenlik ve teknik faktörler gibi dış koşullar, projenin genel tamamlanma süresine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Managing construction projects requires several key factors to reach the final completion phase with a higher quality of design and implementation. Construction projects, with their various specializations, have relied heavily on a large workforce, and as a result, focus has shifted to developing a more competitive and skilled workforce in the sector. These factors are to include cost efficiency, labour, and technical capabilities. The implementation of a project can have multi obstacles in relation to the successful achievement of initial purposed of the designed structures. In this study, the performance of the construction projects in the city of Salah Al-Din, Iraq was investigated in relation to the successful of completion of those projects. Key parameters such as the designed cost, labour and the time given for each project were investigated based on a specified collected date from the relevant local authorities. The collected data were analysed and characterised at two phases: descriptive and data optimisation. The response surface method (RSM) was adopted to optimise the state of these projects to reach an optimum design for the studied projects to highlight the key reasons that have caused in either suspensions or delays in the projects. The results have shown that cost and labour can play significant role in accelerating the project completion time. However, external conditions such as security and technical factors may contribute to the overall completion time of the project.