Bor elyaf takviyeli polimer kompozit malzemelerin termal, mekanik, radar geçirgenlik özelliklerine nano bor ilavesinin etkileri
The effects of nano boron addition on thermal, mechanical and radar transmittance properties of boron fiber reinforced polymer composite materials
  1. Tez No: 796185
  2. Yazar: AYHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, Tek yönlü bor fiber takviyeli prepreglerin epoksi reçine kullanılarak serim yöntemi ile laminat hale getirlmiştir. İki farklı, dokuz katlı tabakalı kompozit malzeme üretilmiş, birinci Tabakalı kompozit malzeme'da sadece epoksi reçine kullanılırken diğerinde epoksiye deneme yöntemi ile % 0.074 ( 4 gr reçineye 0.030gr) oranında topaklanma kalmayacak şekilde nano bor katılmış 24 saat kürlenmiş otoklavda tabakalı kompozit malzeme haline getirilmiştir. Oluşturulan tabakalı kompozit malzemeler Dinamik Mekanik Analiz (DMA), Diferansiyel Tarama Kalorimetre (DSC), Katmanlar Arası Kayma Testi (ILSS) ve Radar Geçirgenlik testleri (Temas yöntemi) için numuler hazırlanmış ve bahsedilen testlere maruz bırakılarak iki farklı reçine kullanılan malzemeler için deneyler yapılmış sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deneyler sonucunda nano bor katkılı laminatın termal mekanik değerlerinin ve radar geçirgenlik değerlerinin değişmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, undirect boron fiber reinforced prepregs were laminated using epoxy resin by laying method. Two different, 9-layer laminate materials were created in the first laminate, only epoxy resin was used, while nano boron was added to the epoxy at a rate of 0.074% (0.030g to 4gr resin) so that no clumping was left in the other, and it was made into a layered composite material in a 24-hour cured autoclave. Generated composite materials, dynamic mechanical analysis (DMA), differential scanning calorimetry (DSC) between the layers of the shear test (ILSS) and radar permeability tests (contact method) was prepared and exposed to the resin materials used for the Tests mentioned numuler for made with the results of two different experiments were compared. As a result of the experiments, it was observed that the thermal mechanical values, radar transmittance test values of the nano boron doped laminate did not change.