Sosyal hizmet uzmanlarının sorun çözme yaklaşımlarının incelenmesi
Examining problem solving approaches of social workers
  1. Tez No: 796224
  2. Yazar: GANİME BOZLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma sosyal hizmet uzmanlarının sorun çözme yaklaşımlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma nicel metodoloji kullanılarak yürütülmüştür. Verilerin elde edilmesinde örneklem olarak herhangi bir kurum/kuruluşta çalışan sosyal hizmet uzmanları seçilirken örneklem türü olarak kolayda örneklemi belirlenmiştir. Araştırma herhangi bir kurum/kuruluşta çalışan 202 sosyal hizmet uzmanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı/Tanımlayıcı Bilgi Formu, Çözüm Odaklı Envanter ve Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda sosyal hizmet uzmanlarının yaş, medeni durum, cinsiyet, eğitim düzeyleri, meslekteki çalışma süreleri, çalıştıkları kurum, hizmet alanları gibi değişkenler ile hem çözüm odaklı düşünme düzeyi hem de problem çözme düzeyi arasında herhangi bir anlamlı farklılık bulunmamıştır ancak sosyal hizmet uzmanlarının meslek elemanlarıyla çatışma yaşamaması, diğer meslek elemanlarıyla iş birliği düzeyinin yüksek olması, yöneticileriyle uyum ve etkileşiminin yüksek olması, tükenmişlik düzeyinin az olması (veya hiç olmaması), çalıştıkları kurum/kuruluşlarda meslek elemanı veya yönetici pozisyonunda olması hem çözüm odaklı düşünme düzeyini hem de problem çözme düzeyini olumlu derecede etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal hizmet uzmanlarının sorunlara yaklaşım konusunda problem odaklı düşünmeye daha yatkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır ve sosyal hizmet uzmanlarının problem çözme becerisi yüksek düzey (77,37±17,74), çözüm odaklı düşünme ise orta düzey (56,31±7,90) olarak bulunmuştur. Bu bağlamda sosyal hizmet uzmanlarının sorun çözme yaklaşımlarının iyileştirilmesi, problem çözme ve çözüm odaklı düşünme becerilerinin geliştirilmesine yönelik hizmetlerin sağlanması, süpervizyon eğitimlerinin verilmesi, problem çözme ve çözüm odaklı düşünme becerilerini artıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the problem-solving approaches of social workers. The research is carried out with quantitative procedures. While the data is taken by social workers working in any institution/organization as a sampling, it is aimed to sample easily as a sampling type. The research was carried out on 202 social workers working in any institution/organization. Descriptive/Descriptive Information Form, Solution Oriented Inventory and Problem Solving Inventory were used as data collection tools. Data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 program. As a result of the study, no orientation solution was found between the variables such as age, marital status, gender, lack of education, working hours in the profession, the institution they tried, and the level of both solution-oriented thinking and problem solving however, social workers do not have conflicts with professionals, have high walls of cooperation with other professionals, have a high level of harmony and interaction with their architecture, few (or never in the past) schooling centers, being in the position of professional or staff manager in the institutions/organizations they want, as well as solution-oriented thinking centers. as well as problem solving and positive thoughts were reached. It has been concluded that social workers are more inclined to think about the problem regarding their approach to their suggestions, and problem-solving skills of social workers are high (77.37±17.74) and solution-oriented thinking is moderate (56.31±7.90). In this context, it is predicted that improving the problem-solving approaches of social workers, providing services for the development of problem-solving and solution-oriented thinking skills, providing supervision training, will increase their problem-solving and solution-oriented thinking skills.