Yargı kararları ışığında özel usulsüzlük cezaları
Special irregularity penalties in the light of judicial decisions
  1. Tez No: 796225
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye ve Vergi Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Vergi kabahat ve cezaları en temelde, vergisel düzenin korunarak hazinenin vergi kaybının önlenmesi amacını gütmektedir. Bu amaç doğrultusunda kanun koyucu tarafından usulsüzlük ve vergi ziyaı kabahatleri düzenlenmiştir. Usulsüzlük kabahatleri mükelleflerin vergiye ilişkin uymaları gereken şekli yükümlülüklere aykırı hareket etmeleri halinde meydana gelen bir kabahattir. Şekli yükümlülüklere aykırılık vergisel sürecin hukuka uygun olarak başlamadığı ve haliyle hukuka uygun olarak da devam etmeyeceği anlamına gelmektedir. Bu bakımdan usulsüzlük kabahatleri önleyici nitelikte bir düzenleme olup, esasen vergi ziyaı kabahatinin doğmasını engelleyen bir tampon görevi görmektedir. Bu tezin konusunu usulsüzlük kabahatleri içerisinde en sık karşılaşılan ve bir bakıma bu kabahatlerin nitelikli hali olarak kabul edilen Özel Usulsüzlük Kabahatleri oluşturmaktadır. Bu tezde vergi kabahat, suç ve cezaları genel hatlarıyla ele alındıktan sonra, vergi kabahatleri özel usulsüzlük kabahatleri özelinde detaylı olarak incelenmiştir. Usulsüzlük kabahatleri içerisinde en karmaşık kanuni düzenlemeye ve belki de bu yüzden en fazla uyuşmazlığa konu olan özel usulsüzlük kabahatleri ilk derece, istinaf ve temyiz mahkemeleri ile Anayasa Mahkemesi kararları ışığında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax misdemeanors and penalties fundamentally, aim at preventing tax loss of public purse via preserving taxation order. In line with this purpose, irregularity and tax loss misdemeanors have been regulated by legislator. İrregularity misdemeanors occur as the taxpayers violate the certain forms of obligations which must be obeyed related tax. Breach of formal obligation means that taxation process hasn't launch and it isn't going to continue legally. From this perspective irregularity misdemeanors are such a sort of preventative legislation which obstruct to take place the tax loss misdemeanor. The issue of this thesis consists of special irregularity misdemeanors which are encountered among the irregularity misdemeanors frequently and admitted eligible genre. In this study tax misdemeanors have been examined particularly on the special irregularity afterwards tax misdemeanors, crimes and penalties have been handled generally. Among the irregularity misdemeanors the most complicated legislation is special irregularity misdemeanors. Therefore special irregularity misdemeanors are analyzed as regarding judgements of court of first instance, appellate court, supreme court and constitutional court.