Primigravidalara uygulanan çözüm odaklı yaklaşımın psikososyal sağlık, doğum korkusu ve doğum sonu güvenlik hislerine etkisi: Randomize Kontrollü Çalışma
Effects of solution-oriented approach applied to primigravidas on psychosocial health, fear of childbirth and postnatal senses of security: A randomized controlled study
  1. Tez No: 796269
  2. Yazar: YEŞİM ANIK ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ALTUNTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Araştırma, primigravidalara uygulanan çözüm odaklı yaklaşımın psikososyal sağlık, doğum korkusu ve doğum sonu güvenlik hislerine etkisini belirlemek amacıyla randomize, son test-kontrol gruplu, paralel grup deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Konya ili kent merkezinde yer alan bir üniversite hastanesinde 20 Eylül 2021-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında, araştırmanın dahil edilme kriterlerine uyan 96 primigravida (girişim grubu: 48, kontrol grubu: 48) ile yürütülmüştür. Çalışma grubuna dahil edilen primigravidalar blok randomizasyon yöntemi ile girişim ve kontrol grubuna atanmıştır. Girişim grubunda yer alan gebelere, 32. gebelik haftasında başlanarak, haftada bir defa olmak üzere toplam dört oturum Çözüm Odaklı Yaklaşım Programı uygulanmıştır. Program tamamlandıktan sonra girişim grubundaki gebelere araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim kitapçığı verilmiştir. Kontrol grubunda yer alan gebelere ise rutin hastane uygulamalarının dışında herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Girişim ve kontrol grubunda yer alan gebeler, 35. gebelik haftasının sonunda, 37-40. gebelik haftasında, doğum sonu ilk 24 saat içinde ve doğum sonu birinci haftanın sonunda tekrar değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (GPSDÖ), Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A ve B Versiyonları, Annelerin Doğum Sonu Güvenlik Hisleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü ve karma desenli ANOVA testi kullanılmıştır. Girişim ve kontrol grubunda yer alan gebelerin sosyo-demografik ve obstetrik özellikler açısından benzer özelliklere sahip olduğu ve gruplar arasında istatistiksel açıdan fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Girişim ve kontrol grubunda yer alan gebelerin eğitim öncesi GPSDÖ puan ortalamaları benzerken (p>0,05), girişim grubunda yer alan gebelerin eğitim sonrası puan ortalamalarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu (p0,05), girişim grubunda yer alan gebelerin eğitim sonrası ve 37-40.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized, post-test-control group, parallel group experimental study in order to determine the effect of the solution-oriented approach applied to primigravidas on psychosocial health, fear of childbirth and postnatal security feelings. The study was carried out in a university hospital located in the city center of Konya, between 20 September 2021 and 27 May 2022, with 96 primigravidas (intervention group: 48, control group: 48) who met the inclusion criteria of the study. Primigravidas included in the study group were assigned to the intervention and control groups by the block randomization method. A total of four sessions of Solution-Focused Approach Program were applied to the pregnant women in the intervention group, once a week, starting at the 32nd gestational week. After the program was completed, a training booklet prepared by the researcher was given to the pregnant women in the intervention group. No intervention was made to the pregnant women in the control group other than routine hospital practices. Pregnant women in the intervention and control groups were re-evaluated at the end of the 35th week of pregnancy, 37-40 in the gestational week, within the first 24 hours postpartum and at the end of the first postpartum week. Information Form, Pregnancy Psychosocial Health Assessment Scale (PPHAS), Wijma Birth Expectancy/Experience Scale (W-DEQ) A and B versions and Mothers' Postnatal Sense of Security Scale were used to collect data. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation, chi-square test, t-test for independent groups, one-way and mixed-pattern ANOVA test were used for repeated measurements. It was determined that the pregnant women in the intervention and control groups had similar socio-demographic and obstetric characteristics and there was no statistical difference between the groups (p>0.05).