Smart search for effıcıent and retrıevıng of data ın dıstrıbuted database
- Tez No: 796275
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geniş uygulama yelpazesine rağmen, tüm bu sistemler bilgi ararken ve keşfederken hız ve doğrulukta zorluk yaşarlar. Kullanıcıların bu kadar dinamik bir ortamda erişilebilir nesneler hakkında tam bilgiye sahip olmaları beklenmemektedir, bu da esnek bir arama tekniğini gerektirmektedir. Öte yandan, ağ boyutu büyüdükçe bant genişliğindeki değişikliklere yanıt olarak arama yöntemi verimli olmalıdır. Arama teknolojisi yıllar içinde önemli ölçüde gelişmiştir ve veritabanlarının beklediği türde arama özelliklerinden hâlâ yoksundur. Akıllı Arama, bazı gelişmiş arama özelliklerinin veritabanlarına dahil edilmesini sağlar, Büyük ölçekli sistemlerde arama gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimleri karşılamak için mevcut arama algoritmalarının yeteneklerinin incelenmesi çok gereklidir. Veri tabanındaki veya geniş alanlardaki bilgi erişim araçları sorunu, istenen bilgiyi sunmak için yönetim ve filtreleme süreçlerine zeka katarak aramayı iyileştirmeye ihtiyaç duyar. Önerilen sistem, akıllı arama uyarlaması sırasında anahtar kelimeleri veri tabanının büyümesi ve hızlı talepler ile tanımlar. Akıllı arama, yönetilebilecek kadar küçük benzersiz bir şekilde tanımlanan bu anahtar sözcüklerin anlamsal anlamlarını belirleyerek, kayıtlar alanındaki zorlu bir anahtar sözcük kümesini belirler. Önerilen sistem, veritabanı üzerinde arama yaparken verimlilik sağlayan çözüme ulaşmak için anahtar kelimeler tahsis eder ve bir arama modeli oluşturur.
Özet (Çeviri)
Despite their wide range of applications, all these systems have difficulty with speed and accuracy when searching for and discovering information. Users are not expected to have perfect information about the accessible objects in such a dynamic environment, which necessitates a flexible search technique. On the other hand, the search method must be efficient in response to changes in bandwidth as the network size grows. Search technology has improved considerably over the years and still lacks the kind of search features that database have come to expect. Smart Search allows to incorporate some of the advanced search features into databases, Identifying the search requirements in large-scale systems and studying the capabilities of existing search algorithms to meet these requirements are so necessary. The problem of information retrieval tools on the database or large domains needs to improve the search by embedding intelligence into manage and filter processes effectively for presenting the desired information. The proposed system identifies the keywords during the smart search adaption with the growth of the database and demands in quick time. The smart search determines a challenging set of keywords in the domain of the records through determining the semantic meanings of those keywords that are uniquely identified in small enough to be managed. The proposed system allocates keywords and generates a search model for reaching the solution that achieves efficiency while searching on the database.