İlkokul yöneticilerinin okul başarısını artırmak için kullandıkları yönetim uygulamalarının incelenmesi
An examination of the management practices applied by primary school administrators to increase school success
- Tez No: 796274
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BABAOĞLAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, ilkokul müdürlerinin okul başarı algısına, okul başarısını artırmak için yaptıkları uygulamalara ve yapılabilecek farklı uygulamalara yönelik görüşlerine, okul başarısını artırma sürecinde hangi güçlüklerle karşılaştıklarına ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerine ulaşmak; okul başarısına katkılarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamında, Kayseri il sınırları içerisinde, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında devlete bağlı ilkokullarda çalışan 20 okul müdürü ile görüşülmüştür. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın deseni olgubilim olarak belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilen veriler içerik analiz yöntemi ile çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre ilkokul müdürlerinin okul başarısı algılarını temsil eden; okulun bütün olarak mutlu ve huzurlu olması, milli, manevi ve ahlaki değerlere sahip olan öğrencilerin yetiştirilmesi, ders kazanımlarının edinilmesi, ekip ruhu, öğrencilerin çok yönlü gelişiminin sağlanması temalarının öne çıktığı görülmüştür. İlkokul müdürlerinin okul başarısını artırmak için kullandıkları yönetim uygulamaları; öğrencilere yönelik, öğretmenlere yönelik, velilere yönelik, rehberlik faaliyetlerine yönelik, fiziki çevreye yönelik, yönetici yeterliklerine yönelik ve dış paydaşlara yöneliktir. Bu uygulamalardan kararların ortak alınması, velilerin okula ve öğretim süreçlerine katılımın sağlanmasını teşvik, sportif, sanatsal ve kültürel kurslar ve kazanım değerlendirme sınavlarının uygulanması sıklıkla ifade edilen alt temalar olmuştur. Okul başarısı için yapılabileceklerde; rehberlik servisi ile öğrenci ve veliye yönelik eğitim veya seminer verilmesinin organize edilmesi, kazanım değerlendirme sınavlarının uygulanması ve öğrencilerin tüm yönleri ile tanınmasının sıklıkla ifade edildiği görülmüştür. Okul başarısını artırma sürecinde karşılaşılan güçlüklerin en fazla velilerden kaynaklandığı; öğretmene güvenmeme, okul ve öğretmene olumsuz bakış açısının sıklıkla tekrarlandığı görülmüştür. Karşılaşılan güçlüklerin öğretmenden kaynaklı olanlarına, okul müdürleri tarafından sunulan çözüm önerilerinin daha fazla olduğu, veliden kaynaklı güçlüklere daha çok; sabırlı, hoşgörülü iletişim ve yakın ilgiyle çözüm üretilmeye çalışıldığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine primary school principals' perceptions of school success, their practices to increase school success, their opinions on different practices that could be implemented to enhance school success, the difficulties encountered in the process of increasing school success, and their proposed solutions to overcome these difficulties. The study was conducted in Kayseri province, Turkey, with 20 primary school principals working in state schools during the 2021-2022 academic year. The research design was determined as phenomenology, and a qualitative research method was employed. The data collected through semi-structured interviews were analyzed and interpreted using the content analysis method. The findings of the study revealed that the primary school principals' perceptions of school success were represented by the themes of the school being happy and peaceful as a whole, raising students with national, moral, and ethical values, acquiring lesson gains, team spirit, and providing students with comprehensive development. The management practices utilized by primary school principals to increase school success were categorized into practices directed towards students, teachers, parents, guidance activities, physical environment, management competencies, and external stakeholders. Common themes among these practices were making decisions jointly, encouraging parental participation in the school and educational processes, implementing sports, artistic and cultural courses, and conducting achievement assessment exams. The potential practices that could be implemented to increase school success included organizing education or seminars for students and parents with guidance services, conducting achievement assessment exams, and getting to know students comprehensively. The study identified that the difficulties encountered in increasing school success were mainly were due to parents. The most frequently repeated difficulties were the lack of trust in teachers and a negative view of schools and teachers. It has been stated that there are more solution suggestions offered by school principals to the teacher-related difficulties encountered, and more attempts are made to create solutions to parent-related difficulties with patient, tolerant communication, and close attention.