Anjina pektorisli hastalarda koroner arter hastalığı varlığı ve şiddetinin AORT elastikiyeti, koroner perfüzyon basıncı ve miyokardiyal blush skoru ile ilişkisi
The relationship of coronary artery disease and severity with aortic elasticity, coronary perfusion pressure and myocardial blush score in patients with angina pectoris
- Tez No: 796295
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE İŞBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Kardiyoloji, Physiology, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışma; Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında göğüs ağrısı nedeni ile takip edilen ve koroner anjiyografi yapılan hastalarda, koroner arter hastalığı derecesinin, aort distensibilitesi, koroner perfüzyon basıncı ve miyokardiyal blush skoru üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Retrospektif olarak 2019 yılından sonra koroner anjiyografi yapılmış olan hastalarda invazif olarak aort distensibilitesi, miyokard blush skoru ve koroner perfüzyon basınçları ölçülmüştür. Bu ölçümlerin yapılabilmesi için ventrikül ve aort basınç kayıtları mevcut olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların miyokard perfüzyonunu değerlendirmek için miyokardiyal blush skoru ölçülmüştür. Bunun için yeterli süre ile sineanjiyografi yapılmış hastalar seçilmiştir. Koroner baypas yapılmış olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmaya toplam 56 hasta alınmıştır. Gensini skorlaması koroner arter hastalığının şiddeti ve yaygınlığını değerlendirmek için kullanılmıştır. Koroner anjiyografisi tamamen normal olan hasta sayısı 28 olup hastaların yarısını oluşturmuştur. Hafif koroner hastalık 11 hastada, ciddi koroner arter hastalığı 17 hastada tespit edilmiştir. Bunlar çalışma gruplarını oluşturmuş ve istatiksel karşılaştırmalar bu gruplar üzerinden yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede frekans dağılımı, ortalama ± standart sapma verilmiş gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 61,05±9,07 bulunmuştur. Koroner arter hastalığı şiddeti ve yaygınlığı ile ortalama arter basıncı, aort sistolik basıncı, aort diyastolik basıncı ve total miyokardiyal blush skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
disease on aortic dispensability, coronary perfusion pressure and myocardial blush score in patients who were followed up with chest pain and coronary angiography in Uludağ University Faculty of Medicine Department of Cardiology with chest pain. Retrospectively, aortic disability and myocardial blush score and coronary perfusion pressures were measured invasively in patients who underwent coronary angiography after 2019. In order to make these measurements, patients with ventricular and aortic pressure records were included in the study. Myocardial blush score was measured to evaluate myocardial perfusion of patients. For this, patients who have undergone cineangiography for a sufficient period of time are selected. Patients who underwent coronary bypass were excluded from the study. A total of 56 patients were included in the study. Gensini scoring has been used to assess the severity and prevalence of coronary artery disease. The number of patients with completely normal coronary angiography was 28 and constituted half of the patients. Mild coronary disease was detected in 11 patients and severe coronary artery disease in 17 patients. These constituted the study groups and statistical comparisons were made through these groups. Kruskal-Wallis test was used in nonparametric comparison of groups. Again, frequencies and average ± standard deviation were used. The mean age of the patients included in the study was 61.05 ± 9.07. The severity and prevalence of coronary artery disease were associated with mean arterial pressure, aortic systolic and diastolic pressure, and total myocardial blush score.