Konya bölgesi süt sığırı işletmeleri besleme uygulamalarının belirlenmesi
Determination of feeding practices of dairy cattle farms in Konya region
  1. Tez No: 796296
  2. Yazar: EROL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Konya ilinde süt sığırı yetiştiriciliği işletme sahiplerinin besleme uygulamalarının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Konya ilinde süt sığırı yetiştiriciliği yapan 160 adet işletme sahibi ile 40 sorudan oluşan anket yapılmıştır. Çalışma sonunda süt sığırı yetiştiricilerinin yaklaşık %60'nın 50 yaş ve üzerinde olduğu, %8'inin 30 yaş altında olduğu görülmüştür. Süt sığırı yetiştiriciliği yapan işletmelerin mülkiyetinin büyük oranda (%90) işletme sahibinin olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerdeki büyüklüğünün 10-50 baş (%65) olduğu, siyah-alaca ırkı sığırın ilk sırada yer aldığı ve kapalı ahır sisteminin tercih edildiği (%65) belirlenmiştir. İşletmelerde çalışan sayısı %74 oranında 2-4 kişi olup, %86 oranında sadece aile çalışanıdır. İşletmesinde aile dışından işçi bulunanlarında %91'i yabancı uyruklu işçi çalıştırmakta ve bunlarında tamamına yakını Afgan uyruklulardan oluşmaktadır. İşletmelerin %68'i kapasitenin altında hayvan bulundurmaktadır Konya ilinde kaba yem olarak sap-saman, silaj, pancar posası ve baklagil kuru otları kullanılmaktadır. İşletmelerin %40'nın kaba yemi satın aldığı ve %60'nın kaba yemin tamamını veya bir kısmını kendi yetiştirdiği tespit edilmiştir. Meradan yararlanma ise oldukça düşük (%29) ve mevsimseldir. İşletmelerin fabrika yemi kullanımı %40 iken diğerleri fabrika yemine ilave tahıl danesi veya küspe kullanmaktadırlar. Fabrika yeminin temin edilmesi %70 oranında bayiden olurken, bir kısmı da süt toplayanlardan ve fabrikanın kendisinden temin edilmektedir. İşletmeler vitamin ve mineral karışımını %70 oranında yalama taşı şeklinde vermektedirler. İşletmelerin %95'i hayvanlara günde 2 öğün yemleme yapmaktadırlar. İşletmelerin yaklaşık yarısının (%47.5) süt verimine göre yemleme yaptığı ve yemlemede mekanizasyon kullanımının düşük (%31) olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin %51'i buzağıları 2 ayda, %43'ü 3 ayda sütten kesmektedir. Buzağılara süt verilme şekli %88 oranında biberonla yapılırken, süt ikame yemi (mama) kullanan işletmelerin oranı %9'dur. Besleme konusunda işletmelerin %28'i profesyonel yardım alırken %72'si profesyonel yardım almamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the feeding practices of dairy cattle breeding farm owners in Konya. In the study, a questionnaire consisting of 40 questions was conducted with 160 farm owners engaged in dairy cattle breeding in Konya. At the end of the study, it was seen that approximately 60% of dairy cattle breeders were 50 years old and over, and 8% were under 30 years old. It has been determined that the ownership of dairy cattle breeding enterprises is largely (90%) owned by the enterprise owner. It has been determined that the size of the farms is 10-50 heads (65%), the Holstein cattle are in the first place and the closed barn system is preferred (65%). The number of employees in the enterprises is 2-4 people at the rate of 74% and only family employees at the rate of 86%. Among those who have non-family workers, 91% of them employ foreign nationals and almost all of them are Afghan nationals. 68% of farm have animals below capacity Straw, silage, beet pulp and leguminous hay are used as roughage in Konya. It has been determined that 40% of the enterprises buy roughage and 60% of them grow all or part of the roughage themselves. The use of pasture is very low (29%) and seasonal. While the factory feed use of the enterprises is 40%, the others use additional cereal grains or bagasse to the factory feed. While the supply of factory feed is from the dealer at a rate of 70%, some of it is supplied from milkman and factory itself. Farmers give 70% of the vitamin and mineral mixture in the form of licking stones. 95% of the enterprises feed the animals 2 meals a day. It has been determined that approximately half of the farms (47.5%) feed according to milk yield and the use of mechanization in feeding is low (31%). 51% of the enterprises wean calves in 2 months, 43% in 3 months. While 88% of the calves are fed with a bottle, the rate of enterprises using milk replacer feed (food) is 9%. While 28% of the enterprises receive professional help in feeding, 72% do not receive professional help.