Kur'an'da bir davranış biçimi olarak vakar
Vak'ar as a behavior in the Qur'an
- Tez No: 796311
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
“Kur'an'da Bir Davranış Biçimi Olarak Vakar”isimli bu çalışmamızın ilk bölümünde Kur'an'i kavramlardan biri olan“vakar”kavramının tanımı ve tahlili yapılmış; kelimenin sözlük ve terim anlamı, eş ve zıt anlamlıları, Kur'an-ı Kerimdeki kullanım alanları incelenmiştir. İkinci bölümde ise Kur'an'ın ışığında vakar kavramının bireyin inanç, ibadet, sosyal hayat ve bireysel davranışlarına yansımaları ele alınmıştır. Vakarlı davranış; Kur'an ve sünnette övülen, müminin ahlakını iyi yönde şekillendirecek olan davranış modellerinden biridir. İslam ahlakında kendine has geniş bir içeriği olan bu davranış, insanın fiillerini dengeleyen unsurdur. Vakarın içinde barındırdığı davranışlar; kişinin konuşmasından, yürümesine, yeme içmesinden, giyim kuşamına, gülmesinden ağlamasına, ibadetlerinden, ahlakına kadar birçok konuda kendini göstermektedir. Ayrıca aile, akraba, arkadaşlık, dostluk, komşuluk vb. sosyal ilişkilerde de karşımıza çıkan vakarlı davranış, bahsettiğimiz bireysel ve toplumsal alanlarda kişiye onurlu bir duruş sergilemesini sağlayan ahlaki bir erdemliliktir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study named“Dignity as a Way of Behavior in the Qur'an”,the definition and analysis of the concept of“dignity”, one of the Qur'anic concepts, has been made; dictionary and term meaning of the word, synonyms and antonyms and usage areas in the Qur'an has been studied. In the second part, in the light of the Qur'an the reflections of the dignity concept on the belief, worship, social life and behaviors of the individual have been discussed. Dignified behavior, is one of the behavioral models that is praised in the Qur'an and the Sunnah, and that will shape the believer's morality in a good way. This behavior, has a wide content peculiar to Islamic morality. İs the element that balances human actions. Dignity manifests itself in many behaviors of a person like speaking, walking, eating and drinking, dressing, laughing to crying, worshiping and morality. In addition, the dignified behavior that we encounter in social relations such as family, relatives, friendships and neighbors is a moral virtue that enables the person to take a dignified stance in the individual and social areas we mentioned.