Covid-19 salgınının çalışma hayatı ve istihdam üzerindeki etkilerinin toplumsal cinsiyet bağlamında değerlendirilmesi: Türkiye ve Hırvatistan örneği
Evaluation of the effects of Covid-19 pandemic on working life and employment in the context of gender: Example of Turkiye and Croatia case
- Tez No: 796310
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Toplumsal cinsiyet, toplum kültürünün cinsiyet üzerindeki etkisidir. Toplumun kadın ya da erkek cinsiyetine sahip kişilerden beklentilerini içermektedir. Toplum belirli cinsiyete sahip kişilerin geleceğini şekillendirirken aynı zamanda da kendi geleceğini şekillendirmektedir. Toplumsal cinsiyet ayrışmaya, ayrımcılığa neden olmakta ve bundan etkilenen genelde, fiziksel olarak daha güçsüz olan kadınlar olmaktadır. Kadınlar bu durumda dezavantajlı konumdadır. Salgın ve benzeri çeşitli kitlesel felaketler aslında toplumdaki bu ayrımcılığın daha da belirginleşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada Covid-19 salgınının, istihdam ve çalışma hayatı üzerindeki etkileri, toplumdaki cinsiyet ayrımı üzerinden Türkiye ve Hırvatistan örnekleri incelenmiştir. Her iki ülkede kadın istihdamını arttırmaya ve salgının kadınlar üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik, sosyal politika, program ve uygulamaların belirlenerek karşılaştırılması amaçlanmıştır. Covid-19 salgınının işsizlik ve istihdam üzerine olan etkilerine yönelik istatistiki veriler incelenmiştir. Avrupa Birliği ülkesi olan Hırvatistan'da cinsiyet eşitliği oranının daha yüksek olduğu ancak salgının çalışma hayatı ve istihdam üzerine olan etkilerinden kadınları korumaya yönelik (Türkiye'ye göre) daha az sayıda uygulamanın hayata geçirildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender is the impact of the society culture on gender. It includes the expectations of society from people with a male or female gender. While society shapes the future of people of a certain gender, it also shapes their own future. Gender also causes segregation, discrimination, and it is often the woman who is physically less powerful who is affected, and she is in a disadvantaged position. Pandemic and other similar mass incidents actually cause this discrimination in society to become more pronounced. In this study, Covid-19 pandemics of effects on employment and working life, on examining gender discrimination in society, samples were compared Croatia and Türkiye. It is aimed to determine and compare social policies, programs and practices to increase women's employment in both countries and to reduce the negative effects of the epidemic on women. Statistical data on the effects of the Covid-19 epidemic on working life, unemployment and employment were examined. It has been concluded that the rate of gender equality is higher in Croatia, which is a European Union country, but fewer practices (compared to Turkey) have been implemented to protect women from the effects of the epidemic on working life and employment.