İşitme cihazı kullanan pediatrik grupta günlük yaşam işitsel davranışın incelenmesi
Examination of daily life auditory behavior in a pediatric group using hearing aids
- Tez No: 796353
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda, bilateral ve unilateral işitme cihazı kullanıcısı pediatrik grubu ebeveynlerin günlük yaşam işitsel davranışını incelenmesi Günlük Yaşam İşitsel Davranış Ölçeği (GYİD) kullanılarak değerlendirildi. Ölçekte bulunan işitsel sözel, işitsel farkındalık, sosyal konuşma becerilerini değerlendirmek ve yaş, cinsiyet, günlük cihaz kullanım süresi, re/habilitasyon eğitim sürelerinin de etkilerini bu gruplar içerisinde karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmaya Ankara'daki özel eğitim ve re/habilitasyon merkezlerine devam eden 4-14 yaş arası bilateral ve unilateral işitme cihazı kullanıcısı 66 çocuğun ebeveyni gönüllü olarak çalışmaya katılım sağladı. Ebeveynlere Kapadokya Üniversitesi Katılımcı Bilgilendirme ve Onam Formu, çocuğun yaşını, cinsiyetini, işitme cihazı kullanım durumunu, re/habilitasyon eğitimi ve günlük işitme cihazı kullanım süresini içeren Veri Toplama Formu ile GYİD Ölçeği uygulandı. Ebeveynlerden çocuğunun son bir haftadaki işitsel düzeyini en iyi açıklayan ifadeyi işaretlemeleri istendi. Çalışma sonucunda GYİD ölçeği işitsel sözel, işitsel farkındalık, sosyal/konuşma becerileri ve GYİD ölçeği toplam puanlarının katılımcıların işitme kaybı derecesine göre farklılık göstermediği elde edilmiştir. İşitme kaybı dereceleri değişkenlik gösteren katılımcıların işitsel sözel, işitsel farkındalık, sosyal/konuşma becerileri ve GYİD ölçeği toplam puanlarının benzer derecelerde olduğu saptanmıştır. Bulgularımızın literatür ile farklılık göstermesinin nedeninin çalışmaya dahil edilen örneklem sayısının azlığı ile ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz. Anahtar Sözcükler İşitme Cihazı ebeveyn, çocuk, fonksiyonel değerlendirme
Özet (Çeviri)
In our study, the daily living auditory behavior of the bilateral and unilateral hearing aid user pediatric group parents was evaluated using the Daily Living Auditory Behavior Scale (GYID). It was aimed to evaluate the auditory-verbal, auditory awareness, social speaking skills in the scale and to compare the effects of age, gender, daily device use time, and re/habilitation training periods among these groups. The parents of 66 bilateral and unilateral hearing aid users aged 4-14 years attending special education and rehabilitation centers in Ankara participated in the study voluntarily. The Cappadocia University Participant Information and Consent Form, the Data Collection Form including the child's age, gender, hearing aid usage status, re/habilitation training and daily hearing aid usage time, and GYID Scale were applied to the parents. Parents were asked to mark the statement that best described their child's auditory level in the last week. As a result of the study, it was found that the GYİD scale auditory-verbal, auditory awareness, social/speech skills and GYİD scale total scores did not differ according to the degree of hearing loss of the participants. It was determined that the auditory-verbal, auditory awareness, social/speech skills, and GYID scale total scores of the participants whose hearing loss differed were at similar levels. We think that the reason why our findings differ from the literature may be related to the small number of samples included in the study. Key Words Hearing aid, parent, child, functional assessment