Design and analysis of uwb microstrip antenna with notch-band characteristics
- Tez No: 796369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kablosuz iletişim teknolojisi ilerledi ve çok çeşitli evsel, ticari ve hatta askeri uygulamalar için kullanıldı. Yüksek hızlı ve düşük güçlü veri iletimi için 3,1 ile 10,8 GHz arasındaki frekansları kullanan UWB sistemi, FCC tarafından 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde tanıtıldı. Antenler, verici ve alıcı arasında elektromanyetik sinyalleri iletmek için kullanılır. genel kablosuz iletişim işlemi sırasında. Bu çalışma, CST yazılımına dayalı UWB sistemi ile kullanım için dikdörtgen şekle sahip değiştirilmiş bir MP anteni tanıtmaktadır. Simüle edilmiş anten, kısmen topraklanmış dikdörtgen bir yama ve yamanın bağlantı noktasında her iki tarafta iki basamaklı bir besleme şerit hattından oluşur. Geniş bant nedeniyle, frekanslar arasında girişim olasılığı vardır. Bahsedilen sorunu çözmek için, UWB rejimindeki bant aralıkları, antenin yamasına özel bir şekil kazınarak oluşturulur. Önerilen anten tasarımı, çalışma bölgelerinde iyi bir kazanç ve bant aralığı bölgelerinde düşük kazanç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless communication technology has advanced, and it has been used for a wide range of domestic, commercial, and even military applications. The UWB system, which uses frequencies between 3.1 and 10.8 GHz for high-speed and low-power data transmission, was introduced by the FCC in the United States of America in 2002. Antennas are used to transmit electromagnetic signals between the transmitter and the receiver during the general wireless communication process. This work introduces a modified MP antenna with a rectangular shape for use with the UWB system based on the CST software. The simulated antenna consists of a partially grounded rectangular patch and a feeding strip line with two steps on either side at the patch's coupling point. Due to the large band, there is a chance for interference between the frequencies. In order to solve the mentioned problem, the bandgaps in the UWB regime are created by engraving a special shape on the patch of the antenna. The proposed antenna design showed a good gain the operation regions and low gain at the bandgap's regions.