Design and analysis of ultra-wideband (UWB) printed monopole antennas of circular shape
Halka şeklindeki geniş bantlı monopol antenlerin tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 489410
  2. Yazar: SERKAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ile kablosuz ve mobil haberleşme sistemleri için üç adet geniş bantlı, her yönde yayın yapabilen ve 5 GHz-6 GHz WLAN bandında söndürme özelliği olan monopol antenler tasarlanmıştır. Bu tezde ilk olarak halka, mikroşerit beslemeli, geniş bantlı (2.6 GHz-20 GHz) ve her yönde yayın yapabilen anten tasarlanmış, üretilmiş ve ölçüm alınmıştır. H düzleminde çapraz polarizasyon seviyesi 9 GHz e kadar -20 dB'den düşüktür. Empedans bant genişliğini artırmak amacıyla zemin yüzeyin üst köşeleri kesilmiştir. Çapraz polarizasyonu azaltmak için zemin yüzeyin alt taraflarında simetrik dikdörtgen yarıklar açılmıştır. Ayrıca, düşük frekanslarda empedans uyumunu iyileştirmek için anten merkezinde halka açılmıştır. İkinci olarak, geniş bantlı (4.3 GHz-11.2 GHz) simetrik parallel tıknazlı anten tasarlanmıştır. Bu tasarımın amacı akımın bir kısmını tıknazlara dağıtarak yüksek frekanslardaki ışınım desenini geliştirmektir. H düzleminde ölçülen çapraz polarizasyon seviyesinin 6 GHz'e kadar -20 dB'den az olduğu gözlemlenmiştir. 6 GHz üstünde çapraz polarizasyon seviyesi artmaktadır. Son olarak da geniş bantlı (2.5 GHz-16 GHz) ve (WLAN 5 GHz-6.1 GHz) söndürme özelliği olan bir anten tasarlanmış, üretilmiş ve ölçüm alınmıştır. Besleme hattı üzerinde, U şeklinde yarık açılarak antene söndürme özelliği kazandırılmıştır. Anten H düzleminde 7 GHz'e kadar her yönde yayın yapabilmektedir. H düzleminde çapraz polarizasyon seviyesi 7 GHz'e kadar -20 dB'den küçüktür. Geliştirilen tüm antenler için anten ile zemin arasındaki açıklık, zemin genişliği, zemin uzunluğu, dielektrik katsayısı, kalınlık ve yarıçap gibi parametrelerin anten performansına olan etkisine bakılmıştır. Simülasyon sonuçlarında elde edilen geri dönme kaybı ve ışınım desenleri ölçüm sonuçları ile uyumlu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study proposes three microstrip line fed circular monopole antennas with ultra-wideband (UWB) characteristics, improved omnidirectional radiation pattern and WLAN (5 GHz-6 GHz) band notched characteristics for wireless and mobile communication systems. In this thesis, first, a microstrip line fed ultra-wideband ring monopole antenna with improved omnidirectional radiation pattern is designed, fabricated and measured. Two corners are tapered on the ground plane for increasing impedance bandwidth. In order to obtain low cross polarization level on the H plane, two symmetrical rectangular notches are cut on lower side of the ground plane. Moreover, in the center of the circular patch, a slot is opened to improve impedance matching at lower frequencies. The proposed antenna has measured bandwidth from 2.6 GHz to 20 GHz. The antenna has omnidirectional radiation pattern on the H-plane. The measured cross polarization level is low up to 9 GHz on the H plane. Moreover, it has near-omnidirectional radiation pattern on the E-plane. The measured cross polarization is low at all frequencies on the E-plane. Secondly, an UWB antenna (4.3 GHz-11.2 GHz) with symmetrically located open-circuited stubs is designed, fabricated and measured. The aim of this design is to distribute some part of the current in the symmetrical open circuited stubs to improve the radiation patterns of the antenna at high frequencies. The cross polarization level is less than -20 dB up to 6 GHz. However, cross polarization level increases at high frequencies. Finally, an UWB with band-notched characteristics (WLAN 5 GHz-6.1 GHz) is designed, fabricated and measured. U shaped slot is etched on feedline to obtain band-notched characteristics. Antenna shows omnidirectional pattern on the H plane up to 7 GHz. The cross polarization level is below -20 dB up to 7 GHz. The proposed antenna has measured bandwidth from 2.5 GHz to 16.5 GHz. The antenna has wide bandwidth and large peak gain when compared to the previous studies. For all antennas developed, the effect of different parameters such as the gap between monopole patch and ground plane, width of ground plane, length of the ground plane, dielectric constant, thickness, and patch radius is studied. Measured return loss characteristics and radiation patterns agree well with the simulated ones.