Modeling slump flow of concrete using optimized regression model
İyileştirilmiş regresyon modeli kullanarak beton çökme akışının modellenmesi
  1. Tez No: 796407
  2. Yazar: ABRAR MAJID HUSSEIN AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, çökme betonunun Basınç Dayanımını tahmin etmek için Destek vektörü regresyonunu (SVR) genetik algoritma ile birleştiren verimli bir yöntem sunulmuştur. İlk aşamada beton basınç değerlerini tahmin etmek için SVR uygulanmıştır. Daha sonra SVR kullanılarak elde edilen sonuçlar analiz edilmiş ve bu çalışma için uygun olmadığı sonucuna varılmıştır. İkinci aşamada, SVR'nin performansını optimize etmek için optimizasyon algoritması olan genetik algoritmayı uyguladık. A ve B katsayıları için en iyi değerleri tahmin etmek için kullanılan genetik algoritma. Önerilen yöntem, birkaç klasik yöntem olan sinir ağı, karar ağacı, KNN ve geleneksel SVR ile karşılaştırıldı. Ayrıca, genetik algoritma ile birleştirilmiş SVR, Charles Darwin'in doğal evrim teorisinden ilham alan bir araştırma sürecidir. Bu algoritma, bir sonraki nesilde üremek ve yavru üretmek için en uygun bireyleri seçen doğal seçilim sürecini yansıtır. Önerilen yöntem, geleneksel tekniklerle karşılaştırıldığında minimum hata oranı sunuyordu.
Özet (Çeviri)
In this study, efficient method presented combined Support vector regression (SVR) with genetic algorithm to predicate the slump concrete Compressive Strength. In the first stage, SVR applied to estimate the values of the concrete compressive. Then, the obtained results using SVR are analyzed, and we conclude that its not suitable for this study. In the second stage, we applied genetic algorithm which is optimization algorithm to optimize the performance of the SVR. The genetic algorithm used to estimate best values for the coefficients A and B. The proposed method compared with several classical methods neural network, decision tree, KNN, and traditional SVR. Furthermore, the SVR combined with the genetic algorithm is a research process inspired by Charles Darwin's theory of natural evolution. This algorithm mirrors the process of natural selection, which selects the individuals best suited to reproduce and produce offspring in the next generation. The proposed method presented minimum error rate compared with traditional techniques.