Rasyona treonin ilavesinin büyüyen bıldırcınların büyüme performansı, karkas özellikleri ve serum parametrelerine etkisi
The effect of supplementation of threonine to diet on growth performance, carcass characteristics and serum parameters of growing quails
  1. Tez No: 796416
  2. Yazar: MUSTAFA DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPÖNDER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma farklı seviyelerde treonin içeren rasyonların büyüyen Japon bıldırcınlarının performans, karkas özellikleri ve serum biyokimyasal parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada günlük yaşta toplam 240 adet karışık cinsiyetteki bıldırcın civcivi 4 tekerrürlü 6 muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Muamele rasyonları %0.84 (L-treonin ilavesiz), 1.02 (kontrol), 1.10, 1.20, 1.30 ve 1.40 seviyelerinde treonin içerecek şekilde hazırlanmış ve altı hafta süre ile bıldırcınlara bu muamele rasyonları verilmiştir. Rasyon treonin seviyesi bıldırcınların deneme genelinde performans ve karkas parametrelerini istatistikî olarak etkilememiş (P>0.05), ancak en iyi yem değerlendirme %1.10 treonin seviyesinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of diets containing different levels of threonine on the performance, carcass characteristics, and serum biochemical parameters of growing Japanese quails. In the study, a total of 240 mixed sex quail chicks at the age of one day were randomly allocated to 6 treatment groups with 4 subgroups. Experimental diets were prepared to contain threonine at 0.84 (without L-threonine addition), 1.02 (control), 1.10, 1.20, 1.30 and 1.40% levels, and quails were fed with these treatment diets for six weeks. The threonine level of the diet did not statistically affect as the cumulative performance and carcass parameters of quails (P>0.05), but the best feed efficiency was obtained at 1.10% threonine level.