Bıldırcın büyütme rasyonlarında elekaltı fasulye kullanımının performansa, karkas özelliklerine ve serum parametrelerine etkisi
Effect of using under sieve beans in growing quail diets on performance, carcass traits and some serum parameters
  1. Tez No: 796417
  2. Yazar: CEVHER ŞAMİL ÇALDAĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPÖNDER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada ülkemizde insan tüketimine uygun olmayan elekaltı fasulyenin büyüyen bıldırcın rasyonlarında kullanımının performans, karkas ve serum parametrelerine etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla günlük yaşta toplam 240 adet bıldırcın civcivi her birinde 40 adet bıldırcın civcivi bulunan 6 muamele grubuna 4 tekerrürlü olarak dağıtılmıştır. Çalışmada bıldırcınlar %0, 2, 4, 6, 8 ve 10 seviyesinde elekaltı fasulye içeren 6 farklı muamele rasyonları ile yemlenmişlerdir. Çalışma sonucunda bıldırcınların yem tüketimi, ölüm oranı, karkas randımanı, but+sırt, göğüs, karaciğer, kalp ağırlıkları ile serum trigliserit, kolesterol, toplam protein, albümin, globülin, kreatinin ve üre seviyeleri rasyonda elekaltı fasulye kullanımından etkilenmemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In the current research, it was aimed to determine the effect of the use of under sieve beans, which are not suitable for human consumption, in the diets of growing quails on performance, carcass, and serum parameters. For this purpose, a total of 240 day-old quail chicks were randomly distributed to 6 treatment groups with 40 quail chicks in each, with 4 replicates. In the study, quails were fed with 6 different treatment diets containing 0, 2, 4, 6, 8, or 10% of under sieve beans. The results of the study demonstrated that the feed intake, mortality, carcass yield, thigh+drumstick, breast, liver, heart weights and serum triglyceride, cholesterol, total protein, albumin, globulin, creatinine, and urea levels of quails were not affected by the use of under sieve beans in the diet (P>0.05).