Kontrollü metrik tip uzaylar
Controlled metric type spaces
- Tez No: 796415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kontrollü metrik tip uzayları detaylı olarak incelemek, literatürdeki teorem, örnek ve uygulamaları anlayıp açıklamak ve bu bilgiler ışığında yeni sabit nokta sonuçları elde etmektir. Tezin ilk bölümünde, tezde kullanılacak bazı tanım ve ifadeler, sabit nokta kavramı ve bazı ünlü sabit nokta teoremleri verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde kontrollü metrik tip uzaylar ele alınıp, örnekleriyle açıklanmıştır. Bu uzaydaki bazı sabit nokta sonuçlarına ve ispatlarına yer verilmiştir. Ardından bazı denklemlerin çözümü için sabit nokta yaklaşımı kullanılmıştır. Tezin son bölümünde, kontrollü S-metrik tip uzay tanıtılmış ve bu kavramla ilgili bazı örnekler verilmiştir. Bu uzayda orijinal sabit nokta teoremleri ispatlanmıştır. Elde edilen yeni teoremler kullanılarak Riemann-Liouville ve Atangana-Baleanu kesirli integrallerinin çözümlerinin varlığı ve tekliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine controlled metric type spaces in detail, to understand and explain theorems, examples, and applications in the literature, and to obtain new fixed point results in the light of this information. In the first chapter of the thesis, some definitions and expressions to be used in the thesis, the concept of fixed point and some well-known fixed point theorems are given. In the second chapter of the thesis, controlled metric type spaces are considered and explained with examples. Some fixed point results and proofs in this space are given. Then the fixed point approach is used for the solution of some equations. In the last chapter of the thesis, the controlled S-metric type space is introduced and some examples related to this concept are given. Original fixed point theorems are proved in this space. Using obtained new theorems, the existence and uniqueness of solutions of the Riemann-Liouville and Atangana-Baleanu fractional integrals are shown.