Tarih araştırmalarına kaynak olarak Jandarma Dergisi (1955-1960)
General Magazine as a source for historical research (1955-1960)
- Tez No: 796434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kurumsal dergiler, tarihsel araĢtırma açısından önemli kaynaklar arasındadır. Dergilerde araĢtırma yayınlamak, bilim adamlarına daha fazla entelektüel esneklik, artan uzmanlaĢma ve tarihsel araĢtırmalara daha yenilikçi yaklaĢımlarla katılma fırsatları sunmaktadır.Süreli yayınların metinleri arasında yayınlandığı dönemle ilgili siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel yapının izlerini bulmak mümkündür. Daha çok meslek grubuna yönelik yayınlanmıĢ meslekî gazete ve dergiler süreli yayınların arasında yerini almıĢtır. BirkuruluĢun broĢür, haber, makale ve kitap, türünde yapılmıĢ olan yayınların bibliyografik analizi, tarihsel süreçte ilgili kuruluĢun organizasyon, geliĢim, değiĢim, eğitim, öğretim ve sorunlarına yönelik metin oluĢturmamızı sağlayacak veriler sağlamaktadır ki bütün bu veriler ülkenin genel tarihi ile yakından ilgilidir. Türk Basınının tarihi üzerinde durulduğunda aynı zamanda jandarma dergileri mesleğin tarihinin ana kaynakları arasında bulunmaktadır.Kurumsal bağlamda Osmanlı Devleti döneminde kurulan Jandarma TeĢkilâtı, Cumhuriyet döneminde de geliĢimini sürdürmüĢ ve bu geliĢim sürecine yayın faaliyetleri de eĢlik etmiĢtir. Bu bağlamda 1869–1874 arasında 211 sayı yayınlandığı belirlenen Vakayi-i Zabtiye mecmuasından sonra farklı isimlerle birçok kurumsal süreli yayın organı yayınlanmıĢtır. Bu çerçevede Jandarma dergisi, 1925 yılında jandarma mecmuası adıyla ilk sayısının yayınlanmasının ardından 1955yılına kadar yayın hayatını sürdürmüĢtür. Jandarma Mecmuası'nın 1955 yılında adı değiĢtirilmek suretiyle Jandarma Dergisi olmuĢtur. Halen aynı adla araĢtırma konumuz da olan dergi yayımlanmaktadır Jandarma dergisi, kendisinden önce yayımlanmıĢ olanJandarma Mecmuasından bağımsız olarak numaralandırılmıĢtır. Jandarma tarihine yönelik araĢtırmalar ve yayınların dikkate değer bir literatür oluĢturamadıkları görülmektedir. Bu çalıĢmanın amacı; 1955-1960 yılları arasında yayımlanmıĢ olan Jandarma dergilerini inceleyerek, jandarma teĢkilatının kurumsal geliĢimine ıĢık tutmak, dönemsel olarak yaĢanan olaylar üzerinden döneme ıĢıktutmaktır.Netice itibariyle jandarma dergisinin bu yılları kapsayan nüshaları jandarma teĢkilatının geliĢiminin anlaĢılabilmesi açısından önemli bir kaynak olarak ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Institutional journals are among important sources for historical research. Publishing research in journals offers scholars opportunities for greater intellectual flexibility, increased specialization, and more innovative approaches to historical research. It is possible to find traces of the political, social, economic and cultural structure of the period in which it was published among the texts of the periodicals. Professional newspapers and magazines published for more professional groups have taken their place among periodicals. The bibliographic analysis of an organization's publications such as brochures, news, articles and books provides data that will enable us to create a text about the organization, development, change, education, training and problems of the relevant organization in the historical process, all of which are closely related to the general history of the country. When focusing on the history of the Turkish Press, gendarmerie journals are also among the main sources of the history of the profession. In the institutional context, the Gendarmerie organization, which was established during the Ottoman Empire, continued its development in the Republican period, and this development process was accompanied by publishing activities. In this context, after the Vakayi-i Zabtiye journal, which was determined to have been published in 211 issues between 1869-1874, many institutional periodicals were published under different names. In this context, the Gendarme magazine continued its publication life until 1955, after the publication of its first issue in 1925 under the name of Gendarmerie Magazine. The name of the Gendarmerie Journal was changed in 1955 and became the Gendarmerie Journal. The journal, which is also our research subject, is still being published under the same name. A remarkable literature of researches and publications on the history of the Gendarmerie could not be established. The aim of this study; It is to shed light on the institutional development of the gendarmerie organization by examining the Gendarmerie magazines published between 1955-1960 and to illuminate social events through the criminal events experienced periodically. As a result, the copies of the gendarmerie magazine covering these years stand out as an important source in terms of understanding the development of the gendarmerie organization.