İnfertilite tedavisi alan kadınlarda algılanan sosyal destek ile stres ve stresle başa çıkma durumları arasındaki ilişki
Women receiving infertility treatment the relationship between perceived social support and stress and coping with stress
- Tez No: 796433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, infertilite tedavisi alan kadınlarda algılanan sosyal destek ile stres ve stresle başa çıkma durumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmış olup, kesitsel tasarımdadır. Araştırma evrenini, Elazığ ili Fırat Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi'nde 1 Şubat-1 Haziran 2022 tarihleri arasında başvuran ve bu merkezde tedavisi devam eden kadınlar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi evreni bilinmeyen örneklem hesabı formülü ile belirlenen 384 infertil kadın oluşturdu. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından“Kadına Yönelik Veri Toplama Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği'' ve ”Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği" kullanılarak toplandı. Veriler, SPSS 22 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler için frekans, yüzde değerleri, ortalama, standart sapma, kullanıldı. Veriler, iki grup arasındaki karşılaştırmalar için Bağımsız örneklemler için t-testi (Independent sample t-test) ve ikiden fazla homojen grubun ortalamalarını karşılaştırmak için tek yönlü ANOVA testi (One-way ANOVA) kullanılarak analiz edildi. ANOVA testi sonuçlarına göre ortalamalar arasında anlamlı fark bulunan değişkenlerdeki anlamlılığın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Scheffe post hoc testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between perceived social support and stress and coping with stress in women receiving infertility treatment, and is of cross-sectional design. The research population consists of women who applied to the IVF Unit of Fırat University Hospital in Elazig between February 1 and June 1, 2022 and continued their treatment in this center. The research sample consisted of 384 infertile women whose universe was determined by the unknown sample calculation formula. The research data were collected by the researcher using the“Data Collection Form for Women”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”,“Scale of Perceived Stress”and“Styles of Coping with Stress”. The data were evaluated using the SPSS 22 package program. Frequency, percentage values, mean, standard deviation were used for descriptive statistics. Data were analyzed using the Independent sample t-test for comparisons between two groups and the one-way ANOVA test to compare the means of more than two homogeneous groups. Scheffe post hoc test was used to find out from which group the significance of the variables with a significant difference between the means according to the results of the ANOVA test originated.