Türkiye Scaligeria DC. (Apiaceae) cinsinin nrDNA ITS, cpDNA trnL-F ve trnLintron bölgelerine dayalı moleküler filogenisi
Molecular phylogenetic analysis of the genus Scaligeria L. from Turkey based on nrDNA-ITS, cpDNA trnL-F and trnLintron
- Tez No: 796446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Scaligeria s.l. cinsi dünyada yaklaşık 50 tür ile temsil edilmektedir. Ülkemizde ise Scaligeria lazica, S. tripartita, S. meifolia, S. glaucescens, S. hermonis ve S. napiformis türleri yayılış göstermektedir. Scaligeria s.l. cinsinin sınıflandırılmasında uzun yıllardır taksonomik açıdan bazı problemler bulunmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Scaligeria s.l. cinsinin nrDNA ITS, cpDNA trnLintron ve trnL-F bölgelerine dayalı moleküler filogenisi incelenmiştir. DNA izolasyonu silika jel içerisinde muhafaza edilen yapraklardan modifiye edilmiş CTAB yöntemi ile yapılmıştır. nrDNA ITS bölgesi ITS4/ITS5a primerleri ile trnL(UAA)-trnF(GAA) bölgesi trnc/f primerleri ile ve trnL intron bölgesi trnc/trnd evrensel primerleri ile çoğaltılmıştır. Cins içerisindeki filogenetik ilişkiler“Maximum Parsimoni”ve“Bayesian”yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerde Scaligeria s.l. cinsinin monofiletik olmadığı görülmüştür. Scaligeria s.l. cinsinde yer alan S. lazica ve S. tripartita türleri Pimpinella kladında, S. meifolia ve S. glaucescens türleri Elaeosticta kladında, S. hermonis türü ise Bunium kladında yer almıştır. Scaligeria napiformis, S. halophila, S. alziarii ve S. moreana türleri ise güçlü bir bootstrap değeri ile desteklenen monofiletik bir grup oluşturmuştur. Sonuç olarak Scaligeria s.str. cinsinin monofiletik olduğu, S. lazica, S. tripartita, S. meifolia, S. glaucescens ve S. hermonis türlerinin Pimpinella, Elaeosticta ve Bunium cinslerine aktarımın doğru olduğu gösterilmiştir. Buna göre Scaligeria s.str. cinsi dünyada Scaligeria napiformis, S. halophila, S. alziarii, S. moreana ve S. korshinskii türleri ile temsil edilmektedir. Ülkemizde ise sadece S. napiformis türü ile temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The genus Scaligeria s.l. is represented by approximately 50 species worldwide. Scaligeria lazica, S. tripartita, S. meifolia, S. glaucescens, S. hermonis and S. napiformis is distributed in Turkey. The infrageneric classification of the genus Scaligeria has long been problematic. The phylogeny of the genus Scaligeria were examined based on nrDNA ITS, cpDNA trnL-F and trnLintron regions. Total DNA was extracted from leaf tissue by modified CTAB method. The internal transcribed spacer (ITS) region of nuclear ribosomal DNA has been amplified using ITS 4/ITS 5a universal primers. trnL(UAA)-trnF(GAA) and trnL intron regions have been amplified using trnc/f and trnc/trnd universal primers, respectively. Maximum parsimony and Bayesian inference were used to analyze phylogenetic relationships within the genus Scaligeria s.l. The phylogenetic analyses have revealed that the genus Scaligeria s.l. is not monophyletic. S. lazica Boiss. and S. tripartita are nested inside 'Pimpinella clade' and S. meifolia and S. glaucescens are also nested inside 'Elaeosticta clade'. S. hermonis is placed relative to the Bunium group. All representative species of Scaligeria s.str. (S. napiformis, S. halophila Rech.f, S. alziarii, S. moreana) supported monophyletic group. As a results, the genus Scaligeria s.str. is monophyletic and it is confirmed the transfer of the S. lazica, S. tripartita, S. meifolia, S. glaucescens and S. hermonis to the genera Pimpinella, Bunium and Elaeosticta. Thus, the genus Scaligeria s.str. is represented by Scaligeria napiformis, S. halophila, S. alziarii, S. moreana and S. korshinskii in the world. In our country, it is represented only by S. napiformis.