Serebral anevrizma nedeniyle açık cerrahi geçirmiş hastalarda rezidü anevrizmatik dolum varlığında yapılan endovasküler tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of endovascular treatment in the presence of residual aneurysm in patients with after open surgery DUE to cerebral aneurysm
  1. Tez No: 796448
  2. Yazar: İDRİS GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Nüks veya rezidüel anevrizma boyutu ne olursa olsun kanama riski nedeniyle ciddi mortalite ve morbidite sebebidir. Bu sebeple yeniden tedavi gerektirir. Güncel yaklaşımda bu hastalarda mikrocerrahi ile klipaj (MCK) ve endovasküler embolizasyon (EE) tedavi seçenekleridir. Bu çalışmada daha önce serebral anevrizma nedeniyle mikrocerrahi ile klipaj (MCK) veya“wrapping”operasyonu geçirmiş hasta grubunda nüks veya rezidüel anevrizma saptanması durumunda yapılan farklı endovasküler embolizasyon (EE) tedavi yöntemlerinin erken ve geç dönem klinik ve radyolojik sonuçlarını, tedavide etkililik ve güvenilirliğini değerlendireceğiz. Gereç ve Yöntem: 2012 ile 2022 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve bu hastanenin kapanması sonrasında Ankara Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'ne daha önce anevrizma nedeniyle açık cerrahi ile tedavi edilen ancak nüks veya rezidüel anevrizma nedeniyle tarafımıza başvuran ve tedavi edilen hastaların klinik ve radyolojik verileri retrospektif olarak incelendi. Bütün hastalar aynı ekip tarafından tek merkezde tedavi edildi. Hastaların cinsiyet, yaş, ilk operasyon tarihleri ve EE tarihleri, yapılan EE tedavi metodları değerlendirildi. EE tedavisi sonrası tedavi başarısının değerlendirilmesinde klinik sonuçlar Glaskow Koma Skalası (GKS) ve Modifiye Rankin Skoru (mRS) ile değerlendirilirken, radyolojik sonuçlar değerlendirilirken O'Kelly-Marotta Sınıflandırması (OKM) ve Modifiye Raymond-Roy Sınıflandırması (MMRC) gibi sınıflandırma sistemleri kullanıldı. Ayrıca hastaların mortalite ve morbiditesi, gelişen komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya belirlenen kriterlere uygun 68 hasta dahil edildi. 68 hastada toplam 70 anevrizma tedavi edildi. Hastaların 44 tanesi kadın (%64,7) iken, 24 tanesi erkek (%35,3) idi. Anevrizma lokalizasyonuna göre sınıflandırma yaparsak, ACA grubunda 21 anevrizma (%30), ICA grubunda 13 anevrizma (%18,57), MCA grubunda 34 anevrizma (%48,58) ve PCOM grubunda ise 2 anevrizma (%2,85) mevcuttu. Hastaların ilk tedavi ile ikinci tedavi arasındaki süre en az 1 ay iken, en fazla 192 ay idi. (39,98±53,62) Anevrizma boyutları karşılaştırıldığında; anevrizma genişliği ortalama 4,24±2,6 mm iken, anevrizma yüksekliği ortalama 4,42±2,53 mm idi. Anevrizma yüksekliğinin anevrizma boynuna oranı (Dome-Neck Ratio) en küçük 0,34 saptanırken, en yüksek 4,7 olarak saptandı. (1,50±0,89) Tedavi edilen anevrizmalarda tam kapanma (OKM-D, MMRC-1) 45 anevrizmada (%64) sağlanmış iken, tama yakın kapanma (minimal boyun dolumu) da bu gruba dahil edildiğinde 65 anevrizma ile %92 oranında iyileşme sağlanmıştır. Modifiye Rankin Skalası(mRS) değerleri preoperatif ve postoperatif olarak değerlendirildiğinde postoperatif takiplerde istatistiksel olarak düzelme saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Regardless of the size of recurrent aneurysm, it is a cause of serious mortality and morbidity due to the risk of bleeding. Therefore, it requires retreatment. In the current approach, microsurgery clipping and endovascular embolization (EE) are the treatment options in these patients. In this study, we will evaluate the early and late clinical and radiological results, efficacy and safety of endovascular embolization (EE) treatment methods performed in patients with recurrent or residual aneurysms who have previously undergone microsurgical clipping or“wrapping”operation for cerebral aneurysm. Material and Methods: The clinical and radiological data of patients who were previously treated for aneurysm with open surgery and treated for recurrent or residual aneurysm at Ankara Numune Training and Research Hospital and after the closure of this hospital, Ankara City Hospital Neurosurgery Clinic between 2012 and 2022 were retrospectively analyzed. All patients were treated by the same team in a single center. Gender, age, first operation dates, EE dates of the patients, and EE treatment methods were evaluated. In the evaluation of EE treatment success; clinical outcomes were evaluated with Glasgow Coma Scale (GCS) and Modified Rankin Score (mRS), while radiological outcomes were evaluated with classification systems such as O'Kelly-Marotta Classification (OKM) and Modified Raymond-Roy Classification (MMRC). In addition, mortality and morbidity rates of the patients and complications were examined. Results: 68 patients who met the criteria determined were included in the study. A total of 70 aneurysms were treated in 68 patients. While 44 of the patients were female (64.7%), 24 of them were male (35.3%). If we classify according to aneurysm localization, there were 21 aneurysms (30%) in the ACA group, 13 aneurysms (18.57%) in the ICA group, 34 (48.58%) in the MCA group and 2 (2.85%) in the PCOM group. The duration between the first treatment and the second treatment of the patients was at least 1 month and at most 192 months. (39.98±53.62) The mean aneurysm width was 4.24±2.6 mm, and the mean aneurysm height was 4.42±2.53 mm. The ratio of aneurysm height to aneurysm neck (Dome-Neck Ratio) was found to be the smallest 0.34, while the highest was 4.7. (1.50±0.89) While total occlusion (OKM-D, MMRC-1) was achieved in 45 aneurysms (64%), when almost total occlusion (minimal neck filling) was included in this group, improvement was achieved in 65 aneurysms. (%92) When the Modified Rankin Scale (mRS) values were evaluated preoperatively and postoperatively, statistical improvement was found in the postoperative follow-ups.