Healthcare insurance claim implementation based on blockchain technology
- Tez No: 796449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Blockchain'in sağlık sektörü üzerinde önemli bir etkiye sahip olması bekleniyor. Sağlık bilişimi alanındaki akademisyenler ve uygulayıcılar, alanın hızlı genişlemesine ayak uydurmakta sıklıkla zorlanırlar. Bu rapor, sağlık hizmetlerinde blockchain teknolojisinin kullanımına ilişkin son araştırmaların kapsamlı bir değerlendirmesinin bulgularını özetlemektedir. Gelişmiş vaka kabulü ve onayı için hastaneleri, muayenehaneleri, laboratuvar tedarikçilerini ve güvenlik ağı sağlayıcılarını birbirine bağlayan bir blok zinciri, tutarlı bir sağlık verisi kaynağı sunabilir. Güvenlik endüstrisi, çeşitli anlaşma türlerini başlatmak, sürdürmek ve sona erdirmek için icra eden taraflar arasındaki çeşitli prosedürlere büyük ölçüde güvenir. Güvenlik ve işleme ve ödeme süreleri, talepleri tamamlarken dikkate alınması gereken iki önemli faktördür. Çalışmamız, sigorta şirketlerinin güvenli ve açık bir ağ kurmasına yardımcı olacak sağlık sigortası taleplerini işlemek için blok zinciri tabanlı bir sistem geliştirmeyi amaçlıyor. Herkes rahatlıkla kullanabilir ve sadece güvenilir kişiler sisteme ekleneceği için güvenlidir.
Özet (Çeviri)
Blockchain is expected to have a significant impact on the healthcare industry. Scholars and practitioners in the field of health informatics frequently find it difficult to keep up with the field's rapid expansion. This report summarizes the findings of a thorough assessment of recent research on the use of blockchain technology in healthcare. For improved case acceptance and approval, a blockchain that links hospitals, doctors' offices, lab suppliers, and security network providers may offer a consistent source of health data. The security industry heavily relies on several procedures between executing parties for starting, maintaining, and ending various types of agreements. Security and processing and payment times are two crucial factors to take into account while completing claims. Our study intends to develop a blockchain-based system for processing health insurance claims that will help insurers establish a safe, open network. Everyone may use it easily, and since only reliable people will be added to the system, it is safe and secure.