Yenidoğan ambulansı ve taşıma organizasyonunun değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
Evaluation of patient transport with newborn ambulances of Ankara province of Turkey
- Tez No: 796450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Doğumdan sonraki ilk 28 güne yenidoğan dönemi denir. Bu dönem mortalite ve morbidite açısından birçok risk içerir. Yaklaşım; riskli gebelerin yenidoğan bakım düzeyi yüksek merkezlerde doğum yapması olsa da yenidoğan nakilleri kaçınılmazdır. Çalışma nakil organizasyonlarını incelemek amacıyla yapılmış retrospektif bir çalışmadır. Ankara ilinde Ocak 2017 – Aralık 2021 tarihleri arasında 112 Acil Sağlık Sistemi tarafından gerçekleştirilen yenidoğan nakillerinin demografik ve klinik verileri incelenmiştir. Çalışmaya 7649 nakil dahil edilmiştir. 2017'de 1435(%18,8), 2018'de 1669(%21,8), 2019'da 1732(%22,6), 2020'de 1117(%14,6), 2021'de 1696(%22,2) nakil gerçekleştirilmiştir. Nakillerin 135(%1,8)'i helikopter ambulans, 7030(%91,9)'u kara ambulansı, 115(%1,5)'i uçak ambulans ve 369(%4,8)'u yenidoğan ambulansı ile gerçekleştirilmiştir. Nakiller için ortalama meşguliyet süresi 104,3 ± 78,8 dk olmuştur. Nakillerin 3832(%50,1)'i solunum sistemi hastalıkları tanı grubunda gerçekleşmiştir. Sonuç olarak yenidoğan nakilleri acil sağlık sisteminin önemli bir unsurudur ve sistemin kara ve havadan nakillere hazır olması gerekmektedir. Ekiplerin çalışma saatleri konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Çalışma doğum sayıları ve yenidoğan nakilleri arasında pozitif yönlü ilişkiyi ortaya koymuştur. Gelecekte açıklanacak doğum sayısı tahminleri neticesinde nakil sayıları öngörülebilir. Böylece yenidoğan nakilleri konusunda gerçekleştirilen retrospektif çalışmalar gelecek planlamalarına ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
The first 28 days period after birth is called the neonatal period. This period includes many risks in terms of mortality and morbidity. Although the general approach is for risky pregnant women to give birth in centers with a high neonatal care level, neonatal transport may still be inevitable. Our retrospective study evaluates Emergency Medical Services (EMS) transports. We evaluated the demographic and clinical data of newborn transports performed by EMS ambulances in Ankara Turkey between January 2017 and December 2021. We included 7649 transports in our study. Transport numbers are as follows: 1435 (18.8%) in 2017, 1669 (21.8%) in 2018, 1732 (22.6%) in 2019, 1117 (14.6%) in 2020, and 1696 (22.2%) in 2021. While 135 (1.8%) of these transports were carried out with helicopter ambulances, 7030 (91.9%) were with land ambulances, 115 (1.5%) were with air ambulances and 369 (4.8%) were with newborn ambulances. The mean occupation time of transport cases was 104.3 ± 78.8 minutes. Of all transport cases, 3832 (50.1%) were in the respiratory system disease diagnosis group. As a result, newborn transports are a principal issue of the EMS, and the system must be ready for land and air transports. More studies are needed to be done on the working hours of EMS teams. In our study, there was a positive relationship between births and newborn transports. The number of future births and transports can be predicted. Thus, retrospective studies on neonatal transport can guide future planning.