Vatan Muharebesi örneğinde Azerbaycan'ın kamu diplomasisi
Azerbaijan's public diplomacy in case of Patriotic War
- Tez No: 796498
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Günümüzde kamu diplomasisinin farkına varan ülkeler yasal ve kurumsal düzenlemelerle ekonomik güçleri nispetinde ve dış politika amaçları doğrultusunda bu alanda başarı elde etmeye çalışmaktadırlar. Azerbaycan bu bağlamda kamu diplomasisi uygulayan ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Adına“kamu diplomasisi”denmese de, birer kamu diplomasisi örneği olan uygulamaların amacı esasen kendini uluslararası topluma anlatmak, Dağlık Karabağ'da yaşanan mağduriyeti uluslararası toplumun gündemine taşımak olmuştur. Bugünkü anlamıyla Ermenistan'ın 1988 yılından itibaren Azerbaycan toprakları üzerinde hak iddia etmeye başlaması ile ortaya çıkan Dağlık Karabağ sorunu ilerleyen süreçte bölgesel ve küresel güçlerin üzerinden çıkar elde etmeye çalıştıkları politik bir meseleye evrilmiştir. Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermenistan tarafından işgal olunmuş, bir milyona yakın Azerbaycanlı nüfus etnik temizliğe maruz kalmış ve kendi topraklarından göçe zorlanmıştır. Azerbaycan, aradan geçen 30 yıl içerisinde iç ve dış politikasını derinden etkileyen sorunun barış yolu ile çözülmesi için tüm kaynaklarını seferber etmiştir. AGİT Minsk Grubu aracılığı ile yıllarca Ermenistan'la yürütülen müzakerelerden sonuç çıkmayınca, Ermenistan da sivil yerleşim birimlerine provokasyon ve saldırılarını artırınca Azerbaycan uluslararası hukuktan doğan hakkını kullanma yoluna gitmiştir. 27 Eylül 2020'de başlatılan karşı harekat Azerbaycan'da Vatan Muharebesi olarak tanımlanmış, 44 gün gibi çok kısa sürede kazanılan zafer masada çözüm bulunamayan Karabağ meselesine köklü bir değişim getirmiştir. Azerbaycan hem müzakere sürecinde, hem de Vatan Muharebesi döneminde kamu diplomasisini önemsemiş, kamu diplomasisinin çeşitli yöntem ve tekniklerini kullanmıştır. Tez çalışmasında Azerbaycan'ın müzakere dönemindeki kamu diplomasisi faaliyetleri genel hatlarıyla ele alınmış, Vatan Muharebesi döneminde kamu diplomasisi ile ilgili çıktılara ulaşmak için ise Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in uluslararası medya ile söyleşileri ve ulusa sesleniş konuşmaları niteliksel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, countries that are aware of public diplomacy are trying to achieve success in this field in accordance with their economic power and foreign policy objectives with legal and institutional arrangements. In this context, Azerbaijan is included in the category of countries implementing public diplomacy. Even though they are not called“public diplomacy”, the purpose of the practices, which are examples of public diplomacy, was essentially to explain themselves to the international community and to bring the grievances experienced in Nagorno-Karabakh to the agenda of the international community. The Nagorno-Karabakh problem, which emerged with Armenia's claiming rights on Azerbaijani lands since 1988, in its current sense, has evolved into a political issue on which regional and global powers are trying to gain benefits. One-fifth of the Azerbaijani lands were occupied by Armenia, nearly one million Azerbaijani population was subjected to ethnic cleansing and forced to migrate from their own lands. In the past 30 years, Azerbaijan has mobilized all its resources for the peaceful resolution of the problem, which has deeply affected its domestic and foreign policy. After years of negotiations with Armenia through the OSCE Minsk Group did not yield any results, and when Armenia increased its provocations and attacks on civilian settlements, Azerbaijan chose to use its right arising from international law. The counter-operation launched on September 27, 2020 was defined as the Patriotic War in Azerbaijan, and the victory won in such a short time as 44 days brought a radical change to the Karabakh issue, which could not be resolved on the table. Azerbaijan has given importance to public diplomacy both in the negotiation process and during the Patriotic War and has used various methods and techniques of public diplomacy. In the thesis, the public diplomacy activities of Azerbaijan during the negotiation period were discussed in general terms, and President Ilham Aliyev's conversations with the international media and his address to the nation were examined by qualitative content analysis method in order to reach the outputs related to public diplomacy during the Patriotic War.