A Comparison of different approaches to design piles under lateral loads
  1. Tez No: 7965
  2. Yazar: M.GÖKHAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada yanal yüklerin tesiri altındaki kasıkların davranışları incelenmiştir..Bu tezde sunulan matris metodunu kullanarak, kasığın herhangi bir noktasına etkiyen moment yada yanal kuvvetden dolayı seminde oluşan yerdeğiştirmeleri, gerilmeleri ve kasık momentlerini hesaplamak mümkündür.Kazık başının değişik mesnetlenme durumları gözönüne alınmıştır ve Bowles (Foundation Analysis and design Kogasuka ltd. 1968) tarafından geliştilen bilgisayar programı muhtelif uç şartlarına göre düzeltilmiştir.Bu programlardan elde edilen sonuçlar şekiller üzerinde gösterilerek uç şartlarının genel kasık davranışı üzerindeki etkisi vurgulanmıştır.Yanal yüklü kasıkların davranışları için Broms (Design of Laterally Loaded Piles Proceedings ÂSCE May pp 79-99 1965) tarafından konulan yaklaşım yöntemi hatırlatılmış ve içsel sürtünme açısı ile yatak katsayısı arasında bir ilişki tesis edilmeye çalışılmıştır. Zemin akma gerilmesinin kazık davranışı üzerindeki etkiside bu tezin kapsamı içindedir -Bu metot, fasla miktarda hesap gerektirmemesi sebebiyle, özellikle pratik hesaplamalarla kasığın ilk boyutlarını tesbit etmek için çok uygundur.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT In this study, piles under lateral loading conditions have been investigated. Using the matrix method presented here the deflections, moments and soil reactions generated in the soil by the moments and the lateral loads applied at any point along the pile can be calculated. Various conditions at the top of the pile have been considered. The computer program developed by Bowles (Foundation Analysis and design, Kogasuka ltd. 1968) has been modified with regard to different top conditions. The solutions obtained from the computer programs has been shown in the figures to emphasise the effect of top conditions on the behaviour of the pile. The approach established by Broros (Design of laterally loaded piles, proceedings, ASCE, May pp 79-99, 1965)has been included and in order to obtain a relation between the angle of friction,0, used by Broros and the value of subgrade reaction modulus k has been attempted. A different method taking the yielding effect into consideration has also been presen ted. This approach is a particulary useful tool for practicing engineers to decide the preliminary dimensions of pile, since the sum of algebra involved is not a considerate amount and all needed is a small programmable calculator.