A Study on reinforced soil retaining walls
  1. Tez No: 7964
  2. Yazar: ZEYNEP DURUKAN(SİNDEL)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
ÖZET DONATIU ZEMİN İSTİNAT DUVARLARI ÜZERİNE BİR İNCELEME Zeynep Sindel Durukan Donatılı zemin istinat duvarlarının tarihçesi, temel kavramları ve tasarım felsefesi konularında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Uygulama alanları ve sağlanacak yarar lar kısaca özetlenmiştir. Ayrıca, çeşitli inşaat teknikleri, halen pazarlanan donatılı zemin sistemleri, donatı elemanlarının malzeme özelliklen, bu elemanların korozyona, sûnmeye ve diğer dış et kenlere karşı dayanımları, dolgu malzemesinin kalitesi ve sıkıştırma derecesi, duvar ön yüzündeki prekast elemanlar, işçilik ve montaj konularında oldukça ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Donatı elemanlarının çekme ve sıyrılma kapasiteleri ile dolgu malzemesinin zemin özellikleri gözönûne alınarak, bir donatılı zemin istinat duvarının dahili ve harici stabilitesini sağlayan, ayrıntılı hesap esasları ve analiz metodları incelenmiştir. Donatılı zemin istinat duvarı, duvar arkasındaki sürşarj yükü, arka dolgu eğimi, satıhda et kiyen çizgisel ve tekil köprü yükleri ve ayrıca deprem yükleri gibi çok çeşitli yüklemelere maruz kalabileceği gözönûne alınmıştır. Bu maksatla geliştirilen bir bilgisayar programı, polimer ızgara, polimer şerit ve metalik şerit gibi her çeşit donatı elemanı ve değişik yüklemeler altında donatılı zemin istinat duvarının tüm dahili ve harici stabilite analizlerini otomatik olarak yapmak ta, emniyet katsayılarını hesaplamakta ve duvarın toplam maliyetini ayrıntıları ile vermektedir. Bunlara ilave olarak, donatılı zemin istinat duvarı hesaplarına sayısal örnekler çözülmüş ve Türkiye'deki bir duvar projesine ait açıklayıcı bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON REINFORCED SOIL RETAINING WALLS Zeynep Slndel Durukan A general introduction is presented about the history, philosophy and basic concepts of reinforced soil retaining walls. Areas of application, and advantages ex pected are briefly outlined. Various construction techniques as well as basic characteristics. of available reinforcing systems, material properties of reinforcing elements, their sensitivities to damage, corrosion and creep, quality of fill, degrees of compaction, types of precast facing elements, labour and plant requirements are discussed. By considering the appropriate soil parameters of backfill, and taking into ac count the safe design strengths of the reinforcing materials, a detailed analytical in vestigation is also presented for the external and internal stability of the walls, with and without sloping backfill, under the combined action of vertical and horizontal line loads, surcharge and earthquake loads. The computer program is capable of considering different characteristics of three basic types of reinforcement; polymer geogrids, polymer strips, and metallic strips. Comparative cost analyses are also performed for reinforced soil and conven tional retaining walls over a wide range of wall heights. Finally, for the purpose of illustration, numerical examples for the design of reinforced soil walls, and brief information about a case study in Turkey are In cluded.