Pile-soil interaction for axially loaded piles
  1. Tez No: 7966
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada yükün, düşey yüklü bir kazığı çevreleyen zemin tarafından nasıl aktarıldığı araştırılmıştır. Özellikle bu çalışmanın amacı, düşey yüklü kazıklar için yük aktarımı ve kazık bar eke ti arasında bir ilişki geliştirmek ve t-z ve t -e eğrilerini kullanarak yük-oturma eğrilerini hesaplamaktır. Bu amaçla, t-z ve congruence eşitliği metodları kullanılmıştır. çalışmanın sonunda ise, düşey yüklü kazıklar için t-z, z-e eğrilerini oluşturmak ve yük-oturma eğrilerini hesap etmek için dört ayrı bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar programlarıyla bir model kazık için f/e ve t-z eğrileri oluşturulmuş ve bu eğrileri kullanarak diğer bir kazık için yük-oturma eğrisi hesap edilmiştir. Sonuçlar aynı kazık için arazi deneyleriyle bulunan yük-oturma eğrileriyle karşılaştırılmış tır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, how the load, is transferred to the soil surrounding an axially loaded pile is investigated. Specifically, the purpose of this study is to develop a correlation between load transfer and pile movement and to compute load-settlement curves for axially loaded piles by using t-z and f-e curves. For this purpose, t-z and congruence equations methods are used. At the end of this study, four different computer programmes are developed to construct t-z, f-e curves and also to compute load-settlement curves for axially loaded piles. The developed computer programmes are applied to construct f/e and t-z curves a model pile and by using above curves, load-settlement curves are computed for another pile. The findings are compared to the load-settlement curves for the same pile obtained from in-situ tests.